Článek
Desítka aktivistů tentokrát asi 60 kilometrů severně od Soulu vypustila balony s 30 000 letáky; v minulosti to bývaly i statisíce letáků. Marně se jim v tom dnes podle AFP snažili zabránit někteří místní jihokorejští obyvatelé, kteří se bojí represálií komunistického souseda.
Letáky vybízející Severokorejce k odporu proti diktátorskému režimu shazují na severokorejské území v poslední době za pomoci balonů aktivisté jihokorejských občanských organizací. Formálně s touto propagandistickou kampaní jihokorejské úřady nemají nic společného.
Jihokorejské úřady vydaly nedávno zákaz vstupu do pohraniční oblasti a vypouštět balony s letáky, když Soul zaregistroval, že Pchjongjang rozmístil své vojáky na dělostřelecké pozice v možné přípravě na útok. Jižní Korea vzápětí varovala, že na jakýkoli útok odpoví protiúderem.
Obě Koreje zůstávají de facto ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950-53 byla ukončena pouze příměřím, nikoli řádnou mírovou dohodou. Nedávná výhrůžka "nelítostným vojenským úderem" byla podle agentury Reuters nejotevřenější hrozbou Pchjongjangu vůči Soulu od prosince 2011, kdy se moci v KLDR ujal ještě ne třicetiletý vládce Kim Čong-un, který v čele země vystřídal svého zesnulého otce, diktátora Kim Čong-ila.