Článek
Západní země vyjádřily afghánské vládě podporu, zároveň ale naznačily, že by měl být Kábul činnější. Karzáí přislíbil zintenzivnění boje s korupcí a drogovými producenty, požadovaných 50 miliard dolarů se však od osmi desítek zastoupených národů a organizací nedočkal.
Tradičně nejštědřejším podporovatelem afghánské vlády se v Paříži staly Spojené státy reprezentované první dámou Larou Bushovou. Ta v úvodu konference přislíbila finanční injekci 10,2 miliardy dolarů (přes 160 miliard korun) v příštích pěti letech. Britský ministr zahraničí David Miliband slíbil částku 600 miliónů liber (zhruba 17 miliard korun).
Afghánistán měl už před šesti lety od světových dárců přislíbeno 25 miliard dolarů. Dosud využil jen 15 miliard, přičemž značná část těchto fondů byla podle dohlížitelů využita neefektivně.
Francouzští hostitelé přesto označili konferenci za úspěšnou. Šéf diplomacie Bernard Kouchner řekl, že Francie doufala v navýšení pomoci alespoň o 17 miliard, což se podařilo. Prezident Nicolas Sarkozy řekl, že Afghánistán se stal rukojmím režimu (Tálibánu), který je spojen s teroristy. Povinností Západu je proto podle něj afghánské vládě pomáhat. Zopakoval, že Paříž brzy posílí spojeneckou misi v Afghánistánu o 900 vojáků.
Afghánistán zažil v loňském roce rozsáhlé protiakce Tálibánu, svrženého v roce 2001. Zemřelo při tom na 8 000 lidí. Spojenci mají pod vedení NATO v zemi okolo 47 000 vojáků. |
---|
Vedle operací povstalců a korupce a země potýká s rozbujelou produkcí drog, která financuje Tálibán. V mnoha afghánských oblastech je pěstování drog jediným způsobem obživy tamních vesničanů. Kábul v poslední době zpřísnil postup proti drogovým výrobcům. Tento týden zabavily úřady v provincii Kandahár přes 200 tun hašiše v hodnotě 400 miliónů dolarů. |