Článek
Podle informací americké geologické služby (USGC), na niž se odkazuje BBC, se epicentrum zemětřesení nacházelo asi 45 kilometrů jihovýchodně od severoafghánského města Džarm. Otřesy vycházely z hloubky 212 kilometrů.
Počty obětí v obou zemích rostou. Jen Pákistán jich už hlásí nejméně 228.
V afghánské provincii Tachár bylo podle serveru The Independent ušlapáno dvanáct školaček, které s ostatními v panice prchaly před otřesy.
Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou, podle mluvčí Ireny Valentové to české ministerstvo zahraničí ani nepředpokládá. "Mrtvých přibývá, s ambasádami jsme stále v kontaktu," dodala. Podle posledních informací jsou všichni registrovaní Češi v Pákistánu v pořádku.
Otřesy byly citelné i v pákistánské metropoli Islámábádu, v afghánském hlavním městě Kábulu a v hlavním městě Indie Dillí. Ve všech třech metropolích nařídily úřady evakuaci některých budov.
Podle původních informací dosáhly otřesy dokonce 7,7 stupně Richterovy škály, později ale bylo hodnocení geologů sníženo.
Podle serveru Breakingnews.com jsou kvůli otřesům na několika místech v Afghánistánu přerušeny dodávky elektřiny a v Dillí se na krátkou chvíli zastavil provoz metra.
Agentura Reuters původně psala o tom, že zemětřesení postihlo Pákistán, USGC ale pak informaci o epicentru upřesnila.
Dopisovatel BBC z pákistánského města Lahore hlásí, že ve městě nefungují telefony.
Mohutná zemětřesení nejsou v regionu ojedinělé. V roce 2005 postihly Pákistánem spravovanou část Kašmíru otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály. Přírodní katastrofa si tehdy vyžádala 75 tisíc lidských životů.