Článek
Hutsch působil na Balkáně jako zpravodaj listů Springerova vydavatelského koncernu.
Do Haagu byl předvolán jako svědek obhajoby. Opakovaně však zdůrazňoval, že "říká jen to, co ví, a neslouží jako nástroj žádné strany".
Pochybná UCK
Svědek, bývalý major bundeswehru, podrobně líčil své zkušenosti z kosovského konfliktu a ze styků s albánským povstaleckým hnutím UCK. Vyjádřil názor, že v Kosovu šlo o zinscenovanou válku.
Poukazoval na to, že UCK úmyslně provokovala srbskou armádu k odvetným akcím, které pak byly využívány k obviněním z genocidy proti Albáncům. "UCK měla zjevně dobré poradce, pokud šlo o práci s veřejností," uvedl Hutsch.
Například kosovské Albánce prchající před srbskou armádou a policií zadržovala v lesích. Poté je předvedla západním novinářům, kteří se postarali o vylíčení utrpení Albánců.
V jiných případech byli civilisté nuceni zůstat ve městech a vesnicích, na něž srbští vojáci útočili. Čím více obětí, tím větší tlak na Západ.
"UCK byla dobře organizovaná síla, které pomáhali zahraniční důstojníci cvičení v Turecku," uvedl dále Hutsch. K financování nákupu moderních zbraní sloužily obchody s drogami a nucená prostituce.
Podivná tvrzení
K nevyjasněnému atentátu v obci Račak (zemřelo tam 45 albánských civilistů) Hutsch uvedl, že vesnici krátce po události navštívil s americkým velvyslancem Williamem Walkerem.
Událost se stala rozhodujícím podnětem pro zahájení leteckých útoků NATO proti Srbsku. Walker akci ihned připsal Srbům, i když vyšetřování nebylo ještě ani zahájeno.
Soud dnes nevyčkal rozhodnutí ve věci Miloševičova odvolání proti tomu, že mu byl přidělen obhájce. Exprezident se totiž chtěl hájit sám. Nyní ho zastupuje britský advokát Steven Kay. [celá zpráva]