Článek
Súdán zpočátku rezoluci RB OSN odmítal, ale v sobotu uvedl, že splní její požadavky. Třicetidenní lhůtu na obnovení bezpečnosti v oblasti Dárfúru však v neděli označil súdánský ministr zahraničí Mustafá Usmán Ismáíl za "nelogickou". Súdán chce, aby mu OSN umožnila postupovat podle devadesátidenního programu, který byl podle Chartúmu předtím dohodnut s generálním tajemníkem světové organizace Kofim Annanem.
Etnicko náboženský konflikt
Rada bezpečnosti schválila v pátek rezoluci, v níž dává súdánské vládě 30 dnů na to, aby odzbrojila arabské milice Džandžauí, které v Dárfúru útočí na nearabské, především černošské obyvatelstvo. Svůj požadavek podpořila hrozbou politických a ekonomických sankcí.
Generál Sulajmán v reakci na požadavky řekl: "Dveře džihádu jsou stále otevřené, a jestliže budou zavřené na jihu země (tam po 20 letech byla ukončena válka), otevřeme je Darfúru."
Humanitární katastrofa
OSN jednala o situaci v Dárfúru na základě řady důrazných varování, že tato oblast na západě Súdánu stojí na pokraji obrovské humanitární katastrofy. V tomto regionu přišlo podle některých zdrojů od loňského roku o život na 30 000 lidí. Více než milión jich kvůli násilnostem opustil domovy a přibližně 2,2 miliónu osob podle OSN potřebuje naléhavě potravinovou a lékařskou pomoc.
Tisícům súdánských uprchlíků v sousedním Čadu začaly v sobotu francouzské vojenské vrtulníky a letadla dopravovat první zásilky humanitární pomoci. Na 200 francouzských vojáků rovněž zahájilo rozmísťování podél čadsko-súdánské hranice, aby se pokusili tuto oblast stabilizovat.