Článek
Vedle toho, aby nebyla Ukrajina přijata do NATO, což už Aliance odmítla, požaduje Moskva, aby NATO ukončilo vojenské aktivity nejen na Ukrajině, ale i ve východní Evropě, v oblasti Kavkazu a ve střední Asii.
Ve východní Evropě odmítá Moskva nárůst počtu vojáků oproti roku 1997, tedy oproti době, kdy ještě východoevropské země nebyly v Alianci.
Podle listu Moscow Times by to de facto znamenalo zákaz působení sil NATO na území bývalých satelitů Sovětského svazu v Česku, Polsku a pobaltských zemích.
Jedná se rozsáhlou vojenskou infrastrukturu, plyne ze slov náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, který je znám svými neústupnými postoji.
„Musel jsem vzít mapy, abych označil vlajkami a kroužky všechny ty objekty, které se v posledních letech objevily poblíž našich hranic. A nakreslil šipky, kde kdo létá, na jakých letadlech, a kde proplouvají lodě,” uvedl Rjabkov.
Z textu je patrné, že se Rusko drží slibu Západu, že se NATO nebude rozšiřovat na východ, který nebyl splněn. Tento slib při jednáních s Ruskem padl, ale nebyl kodifikován.
Dalším požadavkem je, aby se Moskva s Američany vedenou Aliancí navzájem nepovažovaly za nepřítele a aby řešily spory mírově a odmítly použití sil.
Rusko tyto požadavky předalo americké diplomatce Karen Donfriedové ve středu.
Ruský prezident Vladimir Putin současně řekl, že by chtěl začít rozhovory mezi Ruskem, USA a NATO o mezinárodních právních zárukách pro Rusko okamžitě.
Rjabkov řekl v pátek novinářům, že Rusko je připraveno začít vážně jednat s USA už v sobotu.
USA budou koordinovat postup s Evropou
Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v pátek oznámila, že budou Spojené státy další postup koordinovat s Evropou. "Po desetiletí jsme o otázkách bezpečnosti s Ruskem úspěšně vyjednávali. Není žádný důvod, abychom v této cestě nemohli pokračovat, ale budeme to dělat ve spolupráci a v součinnosti s našimi evropskými spojenci a partnery," řekla Psakiová novinářům.
"Nebudeme dělat žádné kompromisy ohledně základních principů evropské bezpečnosti, zejména ohledně toho, že všechny země mají právo zvolit si svou vlastní budoucnost a svou vlastní zahraniční politiku, aniž by byly vystaveny vnějšímu nátlaku," dodala.