Článek
O iniciativě vytvořit digitální stopu celého státu promluvil poprvé ministr zahraničních věcí Simon Kofe před dvěma lety, píše server BBC. Nyní už je dokončený 3D sken všech 124 ostrovů, které Tuvalu tvoří.
„Představte si, že stojíte na posledním kousíčku země, který můžete nazývat domovem, a doslova vám mizí pod nohama. To není vzdálená noční můra, je to realita, které čelí naši lidé v Tuvalu,“ uvádí projekt ministr zahraničí Kofe.
„Při tomto neúprosném tempu vzestupu hladiny oceánu bude Tuvalu pohlceno vodou během následujících několika dekád,“ pokračuje. Projekt digitalizace země může pomoci zachovat alespoň částečně nejen zemi, ale i národní identitu, to, na co mohou být obyvatelé Tuvalu hrdí a o co přicházejí.
Stát bez území
Kofe také zmiňuje, že Tuvalu bude prvním „digitálním národem“, a snaží se, aby zůstal stát zachován i za situace, kdy nebude disponovat žádným územím.
Stávající Montevidejská úmluva o právech a povinnostech států definuje stát pomocí čtyř kritérií, kterými jsou území, obyvatelstvo, vláda a schopnost vstupovat do vztahu s jinými zeměmi.
„Kdybychom se touto definicí řídili, pak by Tuvalu mohlo přijít o svou státnost ve chvíli, kdy by přišlo o své území nebo bychom byli nuceni se přesunout jinam,“ upozornil Kofe loni na Fóru tichomořských ostrovů (PIF).
Jde o úplně nový problém, který svět ještě neřešil, i když i v minulosti se staly případy, kdy vlády působily v exilu.
Digitální mapa země je součástí širšího vládního projektu s názvem Future Now (Budoucnost teď), online proveditelné by také časem měly být úkony spojené se státní správou, hlasování v referendech. V digitální podobě by měly být dostupné pasy občanů a informace o jejich stavu. Obyvatelů Tuvalu je v současnosti okolo jedenácti tisíc.