Článek
Demokratická strana Kosova (PDK), vedená někdejším předákem albánských povstalců Hashimem Thaçim, má podle stejného zdroje 27 procent hlasů. Další albánská formace, Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) dalšího z povstaleckých předáků Ramushe Haradinaje, získala kolem osmi procent hlasů.
Tyto odhady byly učiněny po sečtení 17 procent odevzdaných hlasů s možnou statistickou chybou asi 0,5 procenta, uvedl Ibrahim Makolli z nevládní organizace Centrum pro obranu lidských práv a svobod, která na volby dohlížela. První oficiální výsledky jsou očekávány v pondělí.
Pokud se dosavadní odhady potvrdí, žádná strana nebude moci vytvořit vládu sama. Stejně jako po předchozích volbách z roku 2001 si tak Rugovova LDK bude muset hledat koaličního partnera. Západní diplomaté v Kosovu ale očekávají, že Thaçi, který se s Rugovou v mnohém rozchází, zůstane tentokrát se svou PDK v opozici.
Podle kosovské volební komise dosáhla účast ve volbách 53 procent z celkových 1,3 miliónu voličů. Sobotní volby byly v Kosovu již druhé od doby, kdy se provincie dostala pod správu OSN, ale první, které uspořádaly kosovské orgány samy.
O budoucnosti Kosova v létě
Šéf civilní správy OSN v Kosovu Soren Jessen-Petersen označil volby za demokratické, svobodné a regulérní. Přes rozsáhlý bojkot srbské menšiny vytvořili voliči multietnický parlament, což vytváří předpoklad pro budoucnost Kosova, řekl s tím, že jednání o budoucnosti provincie má začít příští léto.
Výsledek těchto jednání je zatím otevřený. Zatímco kosovští Albánci usilují o osamostatnění provincie, jsou kosovští Srbové pro obnovení suverenity Srbska. Jedním z argumentů pro bojkot sobotního hlasování srbskou menšinou byl názor, že volby mají jen ospravedlnit albánskou touhu po odtržení.