Článek
Předseda parlamentu Pavol Hrušovský obvinil prezidenta Schustera, že vypsáním referenda bez konzultace s Ústavním soudem se vzdal své pozice nadstranického prezidenta.
"Je příznačné, že se spojil s komunisty, stranou Smer a odboráři. Proměnil prezidentský palác v odborářskou pobočku a degradoval post hlavy státu. Nový prezident bude mít těžkou úlohu vrátit tomuto postu úctu a vážnost," uvedl Hrušovský.
Varoval Schustera, že referendum bude neplatné a tato manipulace mu nepřinese opětovné zvolení na post hlavy státu. "Schuster ukázal, jak hluboce nepochopil úkol hlavy státu," konstatoval.
Referendum spustila petice
Slováci budou v referendu hlasovat o zkrácení volebního období současného parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb.
Prezident vypsal referendum na základě petiční akce Konfederace odborových svazů. Petiční akci podpořila také opoziční strana Smer a komunisté. Za dva měsíce petici podepsalo přes 600 tisíc občanů Slovenska.
Podle slovenské ústavy je prezident povinen vypsat referendum, pokud to požaduje minimálně 350 tisíc občanů. Referendum bude platné pouze v případě nadpoloviční účasti všech voličů.
Schuster spojil plebiscit a volby
Schuster obhajoval své rozhodnutí spojit referendum a první kolo prezidentských voleb tím, že chtěl umožnit co nejširšímu počtu voličů účast na obou důležitých hlasováních.
"Pokud bych hlasování nespojil, mohlo se stát, že v roce 2004 bychom přistoupili k volebním urnám celkem pětkrát a bylo by velmi těžké motivovat voliče tak, aby pokaždé přišli k volebním urnám," dodal.
Prezident tvrdil, že spojením hlasování se rovněž ušetří finanční náklady. "Ať už bych se rozhodl jakkoli, byl bych kritizovaný. Rozhodl jsem se podle ústavy i své kompetence a bude za to nést odpovědnost," dodal.
Dzurinda: vyhazujeme peníze
Premiér Mikuláš Dzurinda považuje referendum za plýtvání penězi. "Je to politicky nečestné a neférové. Pravidla hry jsou jasná: mandát každé vlády by měl trvat čtyři roky," tvrdí Dzurinda.
Premiér kritizoval také spojení referenda a volby prezidenta. "Považuji to za snížení vážnosti volby hlavy státu," dodal.
Znění otázky v referendu:
Jste pro to, aby poslanci Národní rady Slovenské republiky přijali ústavní zákon o zkrácení třetího volebního období Národní rady SR tak, aby se parlamentní volby konaly v roce 2004?
Upozornil, že spojením obou hlasování se neušetří ani finanční prostředky, protože v každém volebním obvodě budou potřebné dvě komise a paralelní sčítávání hlasů bude technicky náročnější.