Článek
Velvyslanec USA Reuben Brigety podle deníku The Guardian ve čtvrtek uvedl, že ví, že začátkem loňského prosince zakotvila v Kapském Městě ruská nákladní loď Lady R.
„Domníváme se, že na ni byly naloženy zbraně, a vsadil bych vlastní život na přesnost tohoto tvrzení,“ řekl Brigety, aniž však poskytl konkrétní důkazy.
„Ozbrojování Ruska ze strany Jihoafrické republiky je (…) nepřijatelné,“ podtrhl.
Pretorie celou věc vyšetří
Vincent Magwenya, mluvčí jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy, poznamenal, že USA a JAR se už dohodly, že počkají na vyšetření celé věci ze strany jihoafrických úřadů s tím, že americké tajné služby mohou dodat důkazy, které ke svému tvrzení mají.
„Je proto zklamáním, že americký velvyslanec zaujal kontraproduktivní veřejný postoj, který podrývá dohodu v této věci,“ postěžoval si Magwenya.
Jihoafrická republika prosí Putina, aby tam nejezdil: Museli bychom vás zatknout
Vedant Patel, mluvčí ministerstva zahraničí USA, označil vyšetření události za „vítaný krok“. „Hluboce znepokojující je však zakotvení sankcionovaného ruského plavidla v jihoafrickém přístavu,“ zdůraznil. Přítomnost Lady R na jihoafrické námořní základně Simon's Town potvrzují podle agentury AP mimo jiné satelitní snímky.
USA vystoupí proti „jakékoliv zemi, která podnikne kroky na podporu ilegální a brutální ruské války na Ukrajině“, doplnil Patel.
Historická pouta s Moskvou
Jihoafrická republika zaujala ohledně konfliktu neutrální postoj. Ujistila, že Rusku od invaze žádné zbraně nedodala, a Ramaphosa už loni v březnu prohlásil, že jeho země nemůže netolerovat „použití síly a porušení mezinárodního práva“.
„Válce se ale dalo zabránit, kdyby NATO dbalo na letitá varování ze strany svých vlastních představitelů a činitelů, že rozšiřování směrem na východ povede k větší, a ne k menší nestabilitě v regionu,“ konstatoval.
Do námořních manévrů Ruska, Číny a JAR se zapojí ruská fregata s hypersonickými střelami
Pretorie se také nepřipojila k západním sankcím vůči Rusku a v únoru absolvovala společné námořní cvičení s Ruskem a Čínou, první od roku 2019.
Přestože jsou obchodní pouta JAR s USA a Evropou daleko významnější než ty s Ruskem, Pretorie má s Moskvou tradičně dobré vztahy, a to díky nejprve sovětské a pak ruské podpoře Africkému národnímu kongresu (ANC) v jeho boji proti apartheidu.
Spojené státy naopak po desetiletí podporovaly jihoafrické bělošské vlády. Washington vyškrtl Nelsona Mandelu, slavného bojovníka proti apartheidu, lídra ANC a prvního černošského prezidenta JAR, ze svého seznamu lidí sledovaných kvůli terorismu teprve v roce 2008.