Článek
Tyto a další podobné návrhy nastínili podle WSJ američtí představitelé v utajovaném dokumentu ukrajinským protějškům ve čtvrtek při setkání v Paříži. Nyní Washington čeká na ukrajinskou reakci. Ta by mohla přijít při setkání amerických, ukrajinských a evropských představitelů v Londýně už tuto středu.
Od Ukrajiny se neočekává, že by na americké návrhy přistoupila, minimálně proto, že od počátku odmítá uznat jakýkoliv ruský nárok na svá území. A Rusko dlouhodobě odmítá jakékoliv ústupky ze svých nároků, ať už na jím okupovaná ukrajinská území, nebo například demilitarizaci Ukrajiny.
Jeden z amerických představitelů uvedl, že jejich podněty byly Ukrajině prezentovány „ke zvážení“, nikoliv jako „berte, nebo nechte být“. Již dříve se Trump i jeho ministr zahraničí Marco Rubio nechali slyšet, že pokud Rusko či Ukrajina budou ztěžovat mírová jednání, Spojené státy se z nich stáhnou.
Americký návrh na mírovou dohodu částečně nesplňuje ani ruské požadavky. USA by například neuznaly legální nárok Ruska na čtyři regiony (Chersonská, Záporožská, Doněcká a Luhanská oblast), na druhou stranu by netrvaly na tom, aby se ruská armáda z okupovaných oblastí stáhla.
Američané jsou přitom připraveni uznat Krymský poloostrov za ruský. Tím by otočili o 180 stupňů více než deset let trvající postoj USA. V roce 2018 ministr zahraničí první Trumpovy administrativy Mike Pompeo odsoudil ruskou invazi a následnou anexi Krymu jako „hrozbu pro základní mezinárodní princip sdílený demokratickými státy: že žádná země nemůže násilím narušit hranice jiné země“.
Spojené státy rovněž aktuálně nepočítají s přijetím Ukrajiny do NATO. „Otázka NATO není vůbec na stole,“ uvedl pro televizi Fox americký zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg. Ten v minulosti mimo jiné navrhl například poválečné rozdělení Ukrajiny, podobně jako bylo rozděleno Německo po druhé světové válce.
Další americký návrh k mírové dohodě je, že by se největší evropská jaderná elektrárna v Záporoží stala neutrálním územím pod kontrolou USA a dodávala by elektřinu jak Ukrajině, tak i Ruskem okupovaným územím. Otázku převzetí ukrajinských elektráren Američany nadnesl Trump Zelenskému už v březnu jako „nejlepší ochranu této infrastruktury“.
„Každý suverénní národ na Zemi má právo se bránit. Ukrajina má právo se bránit a přijmout dohody na bilaterální bázi, jaké uzná za vhodné,“ prohlásil v pátek Rubio.
Zatímco Spojené státy nedávno pozastavily dodávky zbraní na Ukrajinu či sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou, aby ji přinutily ke kompromisu při jednání s Ruskem, vůči Moskvě žádný tlak nevyvíjejí.