Článek
První reakce na započatou válku zazněly z Moskvy a Tokia: Rusko "lituje" zahájení vojenských operací, řekl agentuře Interfax nejmenovaný ruský vládní zdroj.
Naopak japonský premiér Džuničiró Koizumi vyjádřil válce s Irákem podporu stejně jako filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová: "Filipíny jsou součástí koalice ochotných," prohlásila.
Podporu útoku podle agentury IRNA vyjádřil také ministr zahraničí prozatímní afghánské vlády: "Afghánský lid poslední dvě dekády strádal pod despotickými vládci. Rozumí proto současné situaci Iráčanů a sympatizuje s nimi, protože však režim Saddáma Husajna nespolupracoval se zbrojními inspektory OSN, zasloužil si vojenský útok." Současně vyzval, aby Američané neútočili na obyčejné obyvatele Iráku.
Je to útok na celé lidstvo, míní Muslimové
Muslimští představitelé v Asii útok odsoudili. Toto není útok na islám, ale na celé lidstvo, řekl Syafii Maarif, vedoucí druhé největší muslimské organizace v Indonésii, která sdružuje na 30 miliónů muslimů.
Tvrdě odsoudila útok Malajsie, která předsedá Hnutí nezúčastněných zemí. Malajský premiér Abdullah Ahmed Badawi jej označil za nelegitimní, protože nebyl podpořen rezolucí OSN. Dvě hodiny po útoku prohlásil, že jednostranná akce USA ignoruje Spojené národy a silný nesouhlas mnoha zemí na celém světě, a to nevěští nic dobrého pro zbytek světa. Válka podle něj není dobrým způsobem řešení mezinárodních konfliktů.
Íránský ministr zahraničí Ali Khashrou podle agentury IRNA prohlásil, že válka a krveprolití v Iráku naruší bezpečnostní stabilitu regionu. Je to zločin na lidských právech, prohlásil na zasedání komise OSN pro lidská práva.
Parlament Sýrie ve svém prohlášení vyzval světové zákonodárce, vládní představitele a mírové organizace, aby válečnou agresi odmítli, uvádí IRNA.