Článek
Přiletěli přímo ze setkání v česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy. Maďarský premiér Péter Medgyessy přicestoval spolu s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem ze slavnosti na maďarsko-rakouské hranici.
Účastníky summitu přivítal irský premiér Bertie Ahern. Nejprve bylo na programu "rodinné foto", posléze účastníci vztyčili vlajky všech 25 členů před sídlem irské prezidentky Mary McAleeseové. Vlajka EU stoupala k nebi provázena tóny evropské hymny. Na závěr proběhla společná večeře, při které představitelé 15 starých zemí a deseti nových zemí poprvé zasedli u jednoho stolu jako rovní s rovnými.
Neočekává se, že v Dublinu budou přijata nějaká rozhodnutí. "Naše unie se změní, to nelze popřít. Bude to ale změna k lepšímu," řekl před oslavou irský premiér Bertie Ahern.
Předseda komise Romano Prodi rozptyloval pochybnosti Spojených států z rozšíření. Nemyslí si, že USA by si měly dělat nějaké starosti se zvýšením počtu obyvatel unie. EU má své vlastní cíle, je však přítelem USA a zároveň s nimi soutěží, podotkl Prodi.
Rozšíření EU:
V unii po rozšíření žije 450 miliónů obyvatel, USA mají 290 miliónů obyvatel. EU ale musí vyřešit otázku své ústavy, chce-li být v 25 členech dostatečně akceschopná.