Článek
„Učinil jsem toto rozhodnutí poté, co jsem se včera (v neděli) podíval na výsledky voleb,“ prohlásil Sánchez podle listu El País. „A přestože včerejší volby měly místní a regionální působnost, smysl hlasování přináší poselství, které tento rámec přesahuje,“ dodal s tím, že za výsledek hlasování „přebírá odpovědnost jako premiér i jako šéf strany“.
O chystaném rozpuštění parlamentu Sánchez už podle svých slov informoval krále Felipeho.
Původně se parlamentní volby měly konat až v prosinci. Nedělní hlasování bylo ale důležitým politickým testem, v němž PSOE dokázala obhájit většinu jen ve třech z dvanácti regionů, kde dosud vládla buď sama, nebo v koalici s jinými levicovými uskupeními. Největší debakl zaznamenala PSOE v regionech Valencie, Aragonie, Baleáry, a dokonce i ve své tradiční baště Extremaduře na jihozápadě Španělska.
Španělsko přebírá předsednictví EU
Ve zbývajících regionech, kde se volilo, uspěla konzervativní Lidová strana (PP), a to díky koalici nebo neformálním dohodám s krajně pravicovou stranou Vox.
Lidovci také ovládnou radnice ve třech desítkách z padesátky velkých měst, přičemž ve 14 z těchto měst seberou vedení radnic socialistům.
Sánchez stojí v čele vlády od června 2018, když předchozí kabinet lidovce Mariana Rajoye propadl při hlasování o nedůvěře. Po posledních volbách v listopadu 2019 se Sánchezovi nepodařilo sestavit jednobarevný kabinet a vládu nakonec vytvořil spolu s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos.
Španělsko, čtvrtá největší ekonomika v Evropské unii (EU), přebírá 1. července půlroční předsednictví sedmadvacítky.