Článek
Dramaticky se zvyšující počty nakažených dostaly Českou republiku na první místo v žebříčku evropských zemí s nejvyšším počtem nakažených. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je Česko nejhorší ze zemí Evropské unie, kterou bylo dlouhou dobu Španělsko.
Mezi oběma státy byl vidět rozdíl k přístupu k druhé vlně například na školách. Ty se otevřely začátkem září jak ve Španělsku, tak v Česku, opatření se ale zásadně lišila. Ve španělských školách museli mít studenti, kterým bylo více než šest let, při výuce nasazenou roušku. Počet žáků ve třídách se omezil a studenti byli rozděleni do skupin tak, aby se mezi sebou nepotkávali. Samozřejmostí pak byly lavice vzdálené 1,5 metru od sebe.
Nic z toho česká vláda pro školy nenařídila. Ministerstvo školství sice původně předpokládalo plošné zavedení roušek v prostorách školy, rozhodlo tak nakonec až 18. září. K omezení počtu žáků v jedné skupině nikdy nedošlo.
V nárůstu počtu nakažených je Česko nejhorší v Evropě, předstihlo i Španělsko
Vnitřní akce
K dalšímu omezení přistoupily španělské úřady 4. září. Maximální počet účastníků vnitřních akcí byl stanoven na 10. Podle tamních hygieniků docházelo k přenosu viru zejména na domácích večírcích. Španělé tou dobou už totiž téměř měsíc nemohli chodit za zábavou do nočních klubů, které vláda uzavřela už v srpnu.
Vzhledem k tomu, že nárůst nakažených neustával, přistoupilo Španělsko ke karanténě některých měst. Například hlavní město Madrid mohli obyvatelé opustit jen tehdy, pokud potřebovali do práce, do školy nebo k lékaři. Celá řada opatření se dotkla hotelů, obchodů a kostelů. Lidé se už mohli scházet pouze po šesti. Stejný osud pak potkal i další města, například León nebo Palencii.
Vesničky kolem Madridu se dokázaly viru ubránit
Restaurace
V Česku se po volném létě zavedly nové restrikce až 30. září, kdy vláda vyhlásila nouzový stav. Od pondělí 5. října pak vešel v platnost zákaz koncertů a muzikálů, omezení hromadných akcí či provozů škol a stejně tak se na noc zavřely restaurace a kluby.
V pátek 9. října pak vláda podmínky ještě více zpřísnila. Restaurace musely zavírat už k osmé hodině večer, přičemž u jednoho stolu směli sedět nanejvýš čtyři lidé. Restrikce se dotkly amatérského i profesionálního sportu, školy přešly na distanční výuku. Od 14. října se zavřely restaurace, bary i kluby. Stejně jako ve Španělsku se mohou nyní Češi scházet maximálně v šesti.
Španělská viroložka: Připravme se na pár let v rouškách, bude to maraton
V současnosti nemá Španělsko pro stravovací zařízení příliš mnoho omezení. Kromě standardních hygienických pravidel je na většině místech povoleno maximálně deset hostů u jednoho stolu, ty jsou pak rozmístěny tak, aby splňovaly bezpečnostní vzdálenost 1,5 metru. Výjimkou jsou restaurace a bary v Katalánsku, které nebudou smět otevřít minimálně do konce října.