Článek
Reforma prošla Sněmovnou poměrem 183 hlasy ke 136, šest poslanců se hlasování zdrželo. V platnost by měla stoupit v následujících měsících, podle odborníků ještě před začátkem léta.
Reformu musí schválit ještě Senát. Nepředpokládá se ale, že by ji zamítl. V dokumentu jsou mimo jiné vyměněna slova označující sňatky párů: "muž a žena" - ty nahradí "partneři".
Dnešní revoluční krok v tradičně katolické zemi umožnili poslanci levicových stran: vládních socialistů (PSOE), nezávislé katalánské levice (ERC), Sjednocené levice (IU) a zelených za Kanárskou koalici (CC). Naopak pravice byla proti.
Španělsko se stává teprve třetí zemí světa, která přistupuje z hlediska práva na sňatek stejně jak k homosexuálním, tak k heterosexuálním párům. Podobné zákony již platí v Nizozemsku a Belgii. Jen Amsterdam přitom nyní umožňuje párům stejného pohlaví adoptovat děti.
Kritika hlavních církví
Španělskou reformu napadá ostře tamní katolická církev. Proti jejímu přijetí se vyslovil před svým zvolením i současný papež Benedikt XVI. Své NE změnám ale vyjádřili i zástupci tamních židovských, pravoslavných a islámských komunit. Podle jejich mínění jde o "krok porušující tradice" a "poškozující vývoj společnosti". Petici proti reformě podepsalo v uplynulých měsících 1,5 miliónu občanů.
Homosexualita byla v zemi zcela zakázána během totalitárního režimu generála Franciska Franka, a to v letech 1939-1975.