Článek
Pro zákon zvedlo ruku 279 poslanců.
Z přijaté normy vyplývá, že nemohou být mobilizováni ti, kteří byli odsouzeni za závažné trestné činy, zejména úkladnou vraždu, znásilnění, sexuální násilí, stejně jako ti, kteří byli odsouzeni za zločiny proti národní bezpečnosti.
Na webu Zelenského se objevila petice, která požaduje pozvání západních vojáků na Ukrajinu
Zákon předpokládá, že v době mobilizace nebo válečného stavu budou moci soudy podmínečně propustit vězně k výkonu vojenské služby na základě smlouvy, napsal už dříve server Ukrajinska pravda.
„Protikorupční rizika, na která upozorňoval protikorupční výbor, byla částečně odstraněna. Zejména bylo odebráno právo mobilizovat se z vězení poslancům a některým vysokým zkorumpovaným státním úředníkům (s výjimkami), stejně jako těm, kteří se provinili závažnými zločiny, jako je vražda, znásilnění,“ řekl poslanec Jaroslav Železňak.
Jedna z autorek návrhu zákona, poslankyně Olena Šuljaková, poznamenala, že zákon o mobilizaci vězňů umožní přilákat tisíce odsouzených do ukrajinské armády. Budou však sloužit v samostatných specializovaných jednotkách nebo v samostatných specializovaných podútvarech a pouze se souhlasem velitele jednotky.
Rusko podniklo další vzdušný útok na energetiku Ukrajiny, poškodilo tři tepelné elektrárny
Ti vězni, kteří deklarovali svou vůli bránit zemi, podstoupí psychologické vyšetření.
Ukrajinský parlament rovněž schválil prodloužení mobilizace o dalších 90 dní, to je do 11. srpna. Prodloužil také stanné právo. Podle Železňaka se tak stalo už pojedenácté.
Po zahájení ruské invaze narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně bránit vlast. Po dvou letech války se řada mužů snaží bojům vyhnout, napsala už dříve agentura Reuters. Kromě toho, obě strany konfliktu nezveřejňují ztráty. Odhady hovoří, že na obou stranách jsou ztráty vysoké.