Článek
Premiérka Erna Solbergová minulé úterý sdělila, že rozhodnutí o repatriaci dotyčné ženy s dětmi bylo přijato z humanitárních důvodů. Silně protiimigračně zaměřená Strana pokroku ale záměr důrazně odmítá, protože podle ní rizika spojená s návratem osob napojených na IS převažují nad humanitárním závazkem země pomáhat dětem.
Ženy hrdlořezů Islámského státu žebrají o návrat do Německa
„Neděláme kompromisy s lidmi, kteří se dobrovolně připojili k teroristickým organizacím. Tím pohár přetekl,“ řekla podle deníku Aftenposten Jensenová na pondělní tiskové konferenci. „Přivedla jsem Frp do vlády a nyní ji z vlády beru. Je to jediná správná věc, kterou lze udělat,” dodala.
29letá Norka pákistánského původu odešla v roce 2013 do Sýrie, kde se provdala za norského bojovníka Islámského státu. Ten později zahynul v boji. Žena byla držena v zajetí kurdskými bojovníky a žádala o povolení návratu do Norska kvůli nemoci pětiletého syna. Od sobotního příletu do Osla je zadržována policií.
Solbergová dala najevo, že hodlá nadále zůstat v čele menšinového koaličního kabinetu, který teď budou tvořit tři strany. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že od sedmdesátých let Norsko vedly převážně menšinové vlády, a to včetně období 2013 až leden 2019, kdy Solbergová byla premiérkou.
V Iráku zadrželi nejtlustšího radikála Islámského státu
Jensenová se sešla se Solbergovou ještě v pondělí dopoledne. Podle médií bylo po schůzce oznámeno, že Strana pokroku předloží premiérce seznam podmínek pro své setrvání ve vládní koalici. Na odpolední tiskové konferenci už však Jensenová řekla, že předkládat nějaký seznam podmínek nemá smysl. Podle ní už pro její stranu neexistuje žádný důvod pro setrvání ve vládě.