Článek
Rozhodl o tom v pondělí frankfurtský správní soud. Radnice a Hesensko jsou spolumajiteli frankfurtského veletržního areálu, který zmíněnou halu pronajímá.
V listopadu 1938 se budova postavená začátkem 20. století stala při protižidovských pogromech místem, kde nacisté shromáždili na tři tisíce židovských mužů, aby je později deportovali do koncentračních táborů.
Kritici Watersova vystoupení plánovaného na 28. května vyčítají britskému zpěvákovi vazby na iniciativu, která vyzývá k bojkotu Izraele a sankcím proti němu kvůli jeho politice vůči Palestincům. Připomínají také, že Waters při své show používá symboly připomínající národní socialismus, například nechává stoupat balónky ve tvaru prasete a s Davidovou hvězdou.
Správní soud ve svém verdiktu připustil, že Waters takové symboly skutečně používá. Na druhé straně argumentoval svobodou uměleckého projevu s tím, že koncert nijak nenarušuje lidskou důstojnost, nevelebí ani nerelativizuje nacistické zločiny. „Nemáme ani poznatky, že by Waters při své show používal nějaký propagandistický materiál,“ uvedla mluvčí soudu.
Roger Waters hájil ruskou invazi před Radou bezpečnosti OSN
Kontroverze i kvůli Ukrajině
Frankfurtský magistrát a hesenské úřady daly nedávno veletržní společnosti pokyn, aby pořadateli Watersova koncertu zaslala výpověď na pronájem haly. Zpěvák se poté obrátil na soud s tím, že není žádný antisemita a že mu jde o svobodu projevu.
Waters se v uplynulých měsících stal terčem kritiky také kvůli výrokům ohledně války na Ukrajině. Zpěvák mj. kritizoval Západ a NATO za dodávky zbraní Kyjevu a za to, že „provokovaly Rusko“.
Dvě vystoupení chystá 79letý Waters také v Praze – 24. května a 25. května zazpívá v pražské O2 Areně. Koncerty jsou součástí jeho turné This Is Not A Drill, které umělec označuje za rozlučkové.