Článek
Kenneth Lay byl uznán vinným ve všech šesti případech účetních podvodů, Jeffrey Skilling pak ve 20 z 28 případů. Porota složená z osmi žen a čtyř mužů se rozhodovala pět dnů. Proces trval tři měsíce.
Laye navíc v separátním procesu uznal soudce Sim Lake vinným za čtyři další podvody a falšování výsledků společnosti.
O výši trestu se ještě rozhodne, zakladatel Enronu Lay může strávit ve vězení až 25 let, výkonný ředitel Sklilling může být do chládku poslán až na dvě stě let. Opakovaně klamal veřejnost ohledně situace firmy.
Energetická společnost Enron byla do svého krachu v roce 2001 sedmou největší americkou společností s tržní hodnotou 68 miliard dolarů. Pád podniku připravil tisíce lidí nejen o práci, ale také o stamilióny dolarů z penzijních fondů. Bankrot firmy otřásl finančními trhy na Wall Streetu. O peníze přišli i akcionáři, kteří neznali skutečný stav energetického kolosu.
Vynesením rozsudku však soudní procesy nekončí. Civilní spory proti bývalým nejvyšším šéfům Enronu Kennethu Layovi, Jeffreymu Skillingovi a Andrewu Fastowovi povedou akcionáři. Tyto procesy by měly podle jejich hlavního právního zástupce Willliama Leracha začít v říjnu.
Banky odškodní akcionáře Enronu
Ve středu skončil civilní spor mezi někdejšími akcionáři zkrachovalé energetické společnosti Enron a třemi bankami, obviněnými ze zastírání finančních manipulací společnosti. Banky akcionářům zaplatí celkem 6,6 miliardy dolarů.
Od Canadian Imperial Bank of Commerce dostanou bývalí akcionáři 2,2 miliardy dolarů, od JP Morgan Chase 2,2 miliardy a od Citigroup to budou dvě miliardy dolarů. Soudkyně Melinda Harmonová urovnání předběžně schválila v únoru.
Již dříve akcionáři Enronu urovnali spory se společnostmi jako Lehman Brothers a Bank of America. Se vším všudy tak dostanou poškození vlastníci akcií více než 7,2 miliardy dolarů z úhrnného požadavku 40 miliard USD, o něž žalující podle tvrzení svých obhájců přišli bankrotem firmy v roce 2001.