Článek
Verdikt představuje tvrdý úder pro politikovy ambice dominovat politické scéně, poznamenala agentura AFP. Pětapadesátiletý Dragnea, který se zapřísahá svou nevinou, nicméně nepůjde do vězení, dokud jeho odsouzení nepotvrdí i odvolací soud.
Podle agentury Reuters nejspíše uplynou měsíce, než soudci, chystající se na dvouměsíční prázdniny, vynesou konečný verdikt. Dragnea byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení, a proto jej rumunský prezident odmítl jmenovat premiérem.
V případu fiktivního zaměstnávání dvou stranických aktivistek ve státní správě, za který byl ve čtvrtek odsouzen, protikorupční prokuratura požadovala sedm a půl roku vězení. Dragnea je rovněž podezřelý ze zpronevěry peněz z unijních fondů; jeho majetek byl proto zmrazen.
Kritika na adresu prokuratury
Čtvrteční rozsudek zazněl v zjitřené atmosféře napětí mezi soudci a vládnoucí levicí, které soudce obviňuje z vytváření „paralelního státu“ a „vyrábění kauz“ na politiky.
Tento měsíc v Bukurešti více než 100 tisíc stoupenců vlády demonstrovalo na protest proti údajnému zneužívání pravomocí ze strany protikorupční prokuratury. Řadu svých přívrženců přivezla vládnoucí strana do hlavního města autobusy.
Vláda usiluje o odvolání nepohodlné šéfky protikorupční prokuratury (DNA) Laury Kövesiové. Prokuratura pod jejím vedením bojuje proti korupci v nejvyšších kruzích, za což sklidila pochvalu od Evropské komise, ale zároveň nevraživost ze strany domácích politiků. Vláda obviňuje Kövesiovou z překračování pravomocí, svévolného jednání a neúcty k parlamentu. Prý také při rozhovorech se zahraničními médii „deformuje rumunskou realitu“.
Vláda má v úmyslu prosadit zmírnění trestního postihu za korupci, a to bez ohledu na silné protesty doma a na kritické hlasy z Bruselu.