Článek
"...výstavba plotu a (zavedení) s tím souvisejícího režimu je v rozporu s mezinárodním právem," konstatuje se v dokumentu ICJ.
Pro Izrael nezávazné stanovisko mezinárodního soudu bylo přijato takřka jednomyslně. Z patnácti členů ICJ čtrnáct se stanoviskem údajně souhlasilo, zatímco jeden hlasoval proti.
Podle doporučení, které soud spolu se stanoviskem rovněž přijal, by měl Izrael již postavené části plotu zbourat a nahradit škody vzniklé některým subjektům při budování.
Izrael rozsudek odmítá
"Podřídíme se jen rozhodnutím našeho nejvyššího soudu, a ne tomu v Haagu," rozhodně odmítl možný ústupek v kauze plot izraelský ministr spravedlnosti Joseph (Tommy) Lapid.
Zdůvodnil to tím, že soudci byli převážně ze zemí Evropské unie - tj. států, které "židovský stát příliš nepodporují".
Naopak Palestinci rozhodnutí přivítali. "Je to vítězství mezinárodního práva a políček do tváře izraelské vládě," reagoval v Rámalláhu poradce palestinského vůdce Arafata Nabíl Abú Rudajna.
ICJ se věcí zabýval z popudu Valného shromáždění OSN (VS), neexistují však právní páky k realizaci jeho názoru.
Uspějí Palestinci?
Dosud bylo postaveno asi 200 kilometrů bariéry, vesměs v hustě obydlených lokalitách. Člen palestinské delegace v Haagu Michael Tarazi dnes v telefonickém rozhovoru pro Právo odmítl, že kvůli izraelskému postoji nepřinese verdikt žádnou praktickou změnu.
"Je to rozhodnutí OSN, tedy světového společenství, co více k tomu tedy ještě může řečeno?" prohlásil. "Nakolik se verdikt naplní, nezáleží jen na Izraeli, ale i na dalších státech."
Jeho slova korespondují s názorem izraelských analytiků, podle nichž se nyní bude palestinská vláda snažit kauzu protlačit do RB, jejíž verdikty jsou závazné pro všechny členy OSN.
Izrael však v obdobných případech v Radě spoléhá na veto Spojených států.