Článek
Koženému hrozí mu vydání do USA, kde čelí obvinění z uplácení ázerbajdžánských činitelů při očekávané privatizaci státní ropné společnosti SOCAR.
Prokurátor poukazoval na to, že finančník je dobrý pilot a kromě celkem čtyř českých a irských pasů má také venezuelský - byť znějící na jméno jeho matky za svobodna - což by mu umožnilo najít útočiště ve Venezuele, která své občany ke stíhání nevydává.
Kožený, jenž žije řadu let v bahamském Lyford Cay, má momentálně irské občanství a nyní žádá o bahamské, byl minulý týden před soudem v New Yorku obviněn ze 27 trestných činů uplácení cizích činitelů a praní špinavých peněz, za což mu hrozí až 150 let vězení.
Kožený se dvěma spoluobviněnými Američany měl v druhé polovině koncem 90. let nabízet investorům v USA, že účastí v jeho dvou firmách získají přednostní právo při privatizaci ázerbajdžánské státní ropné společnosti SOCAR.
Do začátku prosince by mělo být známo, kde bude soud
Kromě skupování privatizačních kupónů měl se společníky vd evadesátých letech také uplácet nejméně čtyři čelné ázerbajdžánské činitele včetně tehdejšího prezidenta Gejdara Alijeva, což ovšem tento týden rázně odmítl ředitel SOCAR Natik Alijev.
Bahamská soudkyně Bethelová si minulý týden vyhradila čas do 5. prosince posoudit obvinění proti Koženému a rozhodnout, zda se z nich bude případně zpovídat na ostrovech, nebo bude spuštěna složitá procedura jeho možného vydání do USA.
Podle prokurátora Francise Cumberbatche to může trvat až několik let. Ačkoli Bahamy nevydávají osoby do cizích států často, v několika případech tak už učinily.