Článek
Dvě židovské organizace se obrátily na soud v Amsterodamu a požadovaly odstranění příspěvků, které označily za „vážně urážlivé a zbytečně zraňující zavražděné oběti, přeživší holokaustu a příbuzné“.
Mezi tweety byl i jeden příspěvek, v němž Baudet tvrdil, že „neočkovaní jsou noví Židé a ti, kteří odvracejí zrak od vyloučení, jsou noví nacisté“. Politik také zveřejnil fotografii dítěte, kterému nedovolili jít za Mikulášem a vedle ní snímek chlapce z židovského ghetta v Lodži, který na sobě měl před deportací Davidovu hvězdu. Židovské organizace kritizovaly i snímek koncentračního tábora Buchenwald, který Baudet doplnil komentářem: „Jak je možné, že stále nevidíte, jak se historie opakuje?“
Antivaxeři čelí na sítích lavině trollingu
„Srovnání, které jste uvedl ve sporných příspěvcích, přesahují rámec toho, co lze ospravedlnit v zájmu solidní veřejné debaty,“ uvedl soudce, který případ projednával. „Tím, že ve sděleních bez jakýchkoli nuancí srovnáváte situaci neočkovaných občanů s osudem Židů ve 30. a 40. letech minulého století, se dopouštíte srovnání, jak jsem již řekl, které je věcně nesprávné. Nesprávně používáte, jinými slovy zneužíváte, lidské utrpení Židů v holokaustu a vzpomínky na ně,“ dodal soudce.
Politik označil rozsudek za „šílený a nepochopitelný“. „Jsme naštvaní a bojovní. A samozřejmě se odvoláme,“ napsal na Twitteru.
Twitterové mazací tsunami budoucí ministryně obrany Jany Černochové
Baudet je předsedou nizozemské pravicově populistické a euroskeptické strany Fórum pro demokracii (FvD), která má v dolní komoře parlamentu pět křesel.
Židovské skupiny, které občanskoprávní řízení zahájily, rozsudek uvítaly a ve svém prohlášení uvedly, že „významně přispěl k vymezení hranic veřejné debaty“.