Článek
Do Íránu dorazil v pondělí večer. Podle diplomatů bude Solanova návštěva v Teheránu kratší než 24 hodin.
Přesná podoba návrhů nebyla zveřejněna. Podle dobře informovaných zdrojů by měl Írán výměnou za zastavení obohacování uranu dostat jaderný reaktor a zajištěné dodávky obohaceného uranu, sloužícího jako palivo. USA jsou podle diplomatů připraveny zmírnit část obchodních sankcí a chtějí umožnit vývoz zemědělských technologií a civilních letadel do Íránu. Washington považuje Írán za vývozce terorismu, obě země po íránské islámské revoluci přerušily diplomatické styky.
USA hrozí brzkými sankcemi
Solana však také bude Írán informovat o sankcích, které mu hrozí od světového společenství, pokud budou v obohacování uranu pokračovat. Spojené státy v pátek varovaly, že Írán má jen krátkou dobu na odpověď a že případné odmítnutí povede k uvalení sankcí.
Západ obviňuje Írán, že se snaží vyvíjet jaderné zbraně, Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je mírový.
Solanovi se velké naděje nedávají. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli řekl, že Írán návrhy prostuduje, avšak zopakoval, že není ochoten jednat o otázce práva Íránu na technologii obohacování. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli prohlásil, že Írán by neměl ustupovat ve vědeckém pokroku kvůli "hrozbám a spropitnému".