Článek
Průtok v naprosté většině slovinských vodních toků klesá, zemi však nadále ohrožují sesuvy půdy. Ty společně s povodňovými přívaly jsou za nedostatkem pitné vody. Řadu studní zanesených po povodních, které si vyžádaly šest obětí, je třeba vyčistit, na několika místech popraskalo kvůli sesuvům půdy vodovodní potrubí.
„Jen v Hornokraňském regionu obyvatelé hlásí více než dvě stovky sesuvů,“ uvedl tamní krajský velitel civilní ochrany Klemen Šmid pro server 24ur. Sesuvy v Koroške Bele, kde pohyby půdy ohrožují dvě tisícovky lidí, Tržiči, Nakle či Cerklje posuzují geologové, řekl. Vyzval také řidiče, aby byli maximálně opatrní při jízdě po silnicích v oblastech postižených záplavami. Podle něj mohou být poškozené, což nemusí být pod naplaveným bahnem na první pohled vidět.
Povodně podle slovinského premiéra Roberta Goloba postihly 147 měst a obcí. Premiér v úterý podle serveru hovořil o možnosti výstavby náhradního ubytování v nejhůře postižených oblastech.
„Obce by poskytly pozemky a vybavily je inženýrskými sítěmi. Stát by pak postavil byty pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ řekl premiér. Podle serveru 24ur by šlo o panelové domy podobné těm, které se stavěly v bývalé Jugoslávii při rekonstrukci po zemětřeseních.
Slovinská vláda už v sobotu převedla prvních deset milionů eur (242 milionů korun) pomoci na Červený kříž a slovinskou Charitu. Letošní 14. srpen pak premiér vyhlásil dnem solidarity, kdy mají lidé pomáhat svým sousedům a přátelům a jenž bude dnem volna. Od pondělka pak běží on-line aplikace Poplave 2023, kde mohou lidé nabízet pomoc, jak materiální, tak fyzickou. K úterní 15. hodině už pomoc nabídlo přes 14 tisíc lidí.
Češi posílají mosty
V Mežici na severu Slovinska bylo zničeno všech osm mostů. Pomoc tam vedle dobrovolníků nabídl i soukromý podnikatel, který má 20 bagrů. V obci Črna na Koroškem pomáhá slovinská armáda, na 200 hasičů z jiných krajů a 20 horských záchranářů, uvedl server 24ur.
Ke třem vrtulníkům ze zahraničí, které už v pondělí pomáhaly nad ohroženými oblastmi, v úterý přibyl ještě ukrajinský, španělský a dva rakouské.
🇸🇮🇨🇿 Česká Republika odpovídá na žádost Slovinska a posílá do povodněmi postižené země těžké mostové soupravy. pic.twitter.com/YdMB2qOt2G
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) August 8, 2023
Česko, které se zapojilo podobně jako další země, posílá pomoc v podobě tří těžkých mostových souprav, které se dají vystavět jako náhrada za stržené nebo poškozené mosty.
Voda z rozvodněných řekl Drávy a Mury podle serveru Dnevnik.hr dotekla do Chorvatska, kde také způsobuje potíže. Hasičům v noci na úterý přijelo pomáhat šedesát chorvatských vojáků.
Počet obětí záplav ve Slovinsku stoupl na šest. Hrozí sesuvy půdy, země žádá o pomoc
V obci Drnje hladina Drávy dosáhla šesti metrů a místní staví hráze z pytlů s pískem. Mají obavy z opakování povodní z roku 2014, která Drnje doslova spláchla. Přes třicet obyvatel místní romské osady bylo kvůli povodním evakuováno do místní sportovní haly. V obci Sigetec museli kvůli stoupající hladině řeky evakuovat dokonce devadesát lidí.
Voda na řekách pramenících ve Slovinsku na chorvatském území na středních a dolních tocích stále stoupá.