Článek
Odchody Romů z košického sídliště Luník IX., a to především do Belgie, Irska, Velké Británie a Česka, slovenské agentuře TASR potvrdil starosta této městské části Ladislav Šaňa. "Odjíždějí především kvůli špatné sociální situaci. Většina z 5400 zdejších obyvatel nemá práci, pobírají nízké sociální dávky a nemohou zaplatit ani nájemné," uvedl Šaňa.
Na Luníku IX. je 99 procentní nezaměstnanost; jen několik desítek zdejších Romů pracuje v košických železárnách U.S.Steel. "To, že Romové žádají o azyl, vyplývá z jejich nevědomosti, protože jako občané členského státu Evropské unie nemají šanci azyl získat," dodal Šaňa.
Podle mluvčí magistrátu města Košice Zuzany Bobrikové se situace tamních Romů pod vlivem vládních sociálních reforem výrazně zhoršila. "Dluhy na nájemném na Luníku IX. dosahují 170 miliónů korun a další miliónové nedoplatky evidují elektrárny. Plynárny kvůli nedoplatkům úplně odstavily dodávky plynu a v zimě se topilo jen několik týdnů," uvedla Bobriková.
Někteří obyvatelé Luniku IX. totiž odmontovali své radiátory, prodali je sběrných surovin. Známý byl rovněž případ, kdy se po odstávce teplé vody Romové myli ve vodě z topení. [celá zpráva]
Zvýšený počet žádostí
Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Boris Ažaltovič na dotaz Práva, zda slovenští Romové opravdu v hojném počtu směřují do ČR, reagoval slovy: "Musím si tuto informaci prověřit."
Do českého přijímacího střediska ve Vyšných Lhotách jich za letošní půlrok nastoupilo 150, z toho 64 v červnu. Žádosti slovenských Romů o azyl přitom začaly přibývat před pěti lety. Před dvěma lety dosáhly maxima - 990 případů. Loni se počet žadatelů snížil na 129, letos jich opět přibylo, uvedly počátkem týdne Hospodářské noviny.
Jako občané EU Slováci v ČR nárok na azyl nemají. To jim však nebrání v tom čekat v přijímacích zařízení několik měsíců na to, než bude jejich žádost oficiálně zamítnuta.