Článek
Předseda slovenského ústavního soudu Ivan Fiačan na tiskové konferenci ve středu v Košicích konstatoval, že v rozporu s ústavou není například zrušení Úřadu speciální prokuratury, snížení trestních sazeb za korupci, majetkovou a hospodářskou kriminalitu ani zkrácení promlčecích dob trestných činů.
Naopak za protiústavní označil například zpětné otevírání dohod o vině a trestu i ustanovení o trestu propadnutí majetku.
Balík změn v trestním právu schválili svými hlasy poslanci vládní koalice. Opozice označila balíček na největší amnestii v dějinách země.
Pekarová: Musíme být upřímní a Slovákům říkat, že jsme znepokojeni
Změny v trestním právu kritizovala tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová i evropské instituce. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) v prosinci uvedl, že vládní návrh změn v trestním právu na Slovensku znamená vážné nebezpečí narušení právního státu. V lednu pak Evropský parlament schválil kvůli chystaným změnám vůči Slovensku kritickou rezoluci.
Novela předložená vládní koalicí vedenou stranou Směr – sociální demokracie premiéra Roberta Fica snížila například tresty za korupci, hospodářskou kriminalitu a zkrátila promlčecí lhůty. Zrušila také Úřad speciální prokuratury, který fungoval dvacet let a dohlížel na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů i na korupční případy předchozích vlád pod vedením Ficova Směru.
Vládní koalice chtěla zrušit Úřad speciální prokuratury už k polovině ledna, ale obstrukce opozice jim v tom zabránila. Opoziční strany organizovaly rovněž protivládní protesty po celém Slovensku. V Bratislavě se pravidelně scházelo deset až dvacet tisíc lidí, kteří skandovali „Dost bylo Fica“ a „Slovensko si vzít nedáme“.