Článek
Svoje vyjádření Holeček napsal v sobotu večer, aby upřesnil některé původní informace, které se šířily zejména na sociálních sítích a dávaly ještě jistou naději na záchranu slovenského horolezce. Holeček v obsáhlém vyjádření popisuje okamžiky předcházející tragédii. K ní došlo během slaňování.
„Ledovcové hodiny praskly a on se zřítil do ledové propasti. Nejprve narazil po osmi metrech na šikmou plochu a dále pokračoval labyrintem do útrob ledovce. Slanil jsem za ním a čtyři hodiny byl u něj, než jeho hvězda vyhasla. Víc není co dodat. Jediné, co podotýkám, je, že žádná záchranná akce nemůže vzkřísit, co nedýchá,“ napsal český horolezec.
🇨🇿 Ahoj, ten kdo nechce si přečíst celý příběh, tak předkládám pouze fakta skrze své oči. Můžete je rozporovat, ale...
Posted by Marek Holeček on Saturday, November 2, 2024
Holeček vyrazil čtyřiatřicetiletému Húserkovi na pomoc, s těžce zraněným a zaklíněným horolezcem dokonce navázal kontakt, zachránit ho však nebylo možné. Podle Holečka, který na místě zůstal několik hodin, měl Húserka mimo jiné zlomenou páteř.
„Jak jsem se dostal z jícnu pekla a druhý den divokým ledovcem, není důležitý… Jsem tu a ten nahoře, kdo mi dal šanci, asi chtěl, abych o tom mohl vypovědět. Na oplátku mě zatížil bolestí a obrazem, které si ponesu celý život, do posledního nádechu. Je mi Ondry, skvělého kluka, šikuly a věčného smíška, tak líto. Na mysl mi přichází sebeobviňování, proč on, a ne já. Tuhle bolest musím snést a šířím ji jen dál,“ dodal Holeček.
Slovenský horolezec Húserka spadl v Himálaji při sestupu do trhliny
Langtang Lirung leží ve výšce 7234 metrů nad mořem na hranici mezi Nepálem a Čínou. Do exponované a velmi obtížné stěny vyrazili Holeček s Húserkou poprvé 19. října, ale zastavil je déšť a laviny. Na vhodné počasí čekali několik dnů až do pátku.
Ondrej Húserka se narodil v roce 1990 v Nemšové a od roku 2011 byl součástí slovenské alpinistické reprezentace.