Článek
Záchranáři zatím našli 22 těl. Havárii přežil asi 30letý vojak, který je hospitalizovaný v Košicích. "Je udržovaný v umělém spánku. Má otok mozku a šok, ale jeho stav je stabilizovaný," uvedl pro televizi TA3 primář košické nemocnice Peter Beluš.
Náčelník generálního štábu slovenské armády Ľubomír Bulík prohlásil, že po osobní prohlídce vraku letadla považuje za zázrak, že jeden člověk přežil. "V celku zůstala pouze část kabiny a část trupu. Trosky jsou rozsypané v délce asi 600 metrů," dodal. Černou skříňku záchranáři podle Bulíka zatím nenašli. "Probíhá identifikace obětí," řekl.
Starosta nedaleké obce Hejce Géza Rehál uvedl, že obyvatelé slyšeli nízko letící letadlo. "Když naši občané přišli na místo našli jednoho vojáka, který seděl v šoku schoulený pod stromem. Vzali ho do nedaleké myslivecké chaty, kde počkali na záchranáře," dodal.
Batohy dorazily bezpečně
Několik minut před havárií v Košicích šťastně přistálo letadlo AN-26 slovenské armády letící z Kosova, které převáželo zavazadla vojáků KFOR. To paradoxně přistálo v pořádku.
Pilot havarovaného letadla měl nalétáno téměř dva tisíce letových hodin. Letadlo AN-24 mělo domovskou základnu v západoslovenské obci Kuchyňa a loni přešlo generální opravou.
Slovenští vojáci působí v Kosovu od roku 1999. Nejdřív jich bylo 40 a patřili do rakouského praporu. Od února 2002 je stovka slovenských vojáků začleněná do česko-slovenského praporu .
Příbuzní dostanou odškodné
Slovenská vláda chce odškodnit příbuzné pozůstalých. Jak a kolik jim dát, navrhnou ministři obrany a financí. Ministři se také shodli, že se nehoda musí podrobně vyšetřit, aby se zamezilo dalším podobným neštěstím.
Slovenský premiér nechtěl spekulovat o možnosti, že byl havarovaný Antonov 24příliš zastaralý. "Tato letadla z bývalého Sovětského svazu ještě pořád létají v některých členských zemích NATO," řekl Dzurinda novinářům.
Na Slovensko míří kondolence z celého světa. Připojil se i český prezident Václav Klaus a premiér Jiří Paroubek. V pátek od 18:00 hodin se bude za ty, kdo při neštěstí zahynuli, sloužit mše ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze.
Armádní letecká neštěstí na Slovensku
Včerejší havárie Antonovu 24 je zatím nejtragičtějším leteckým neštěstím v historii samostatného Slovenska.
- 27. dubna 1994 - Stíhačka Su-22 se zřítila u letecké základny Kuchyňa. Pilot se katapultoval.
- 15. března 1995 - U Kežmarku havarovalo letadlo L-29 české výroby. Pilot zahynul.
- 6. června 1999 - Britské letadlo HAWK 200 havarovalo při letecké show v Bratislavě. Pilot a jedna divačka zahynuli.
- 3. června 2000 - Při havárii letadla L-39 nedaleko Sliače zahynul 38letý pilot, člen známé akrobatické skupiny Bílé Albatrosy.
- 14. září 2000 - Letadlo L-39 Albatros ze zřítilo nedaleko Rimavské Soboty. Pilot se katapultoval.
- 29. října 2002 - Letadlo L-39 Albatros se zřítilo nedaleko Košic. Oba piloti z Maďarska, kteří byli na Slovensku na výcviku, se katapultovali.
- 6.listopadu 2002 - Nedaleko Spišské Nové Vsi se srazila dvě letadla MiG-29. Jeden pilot zahynul, jeden se katapultoval.
- 24.prosince 2002 - V Bosně se zřítil slovenský vrtulník Mi-17. Dva piloti se vážně zranili.
- 9. října 2003 - Nedaleko Prešova havaroval vrtulník Mi-17. Čtyři členové posádky zahynuli.
- 8. června 2004 - Na Kypru zachytil vrtulník slovenského vojáka mírové jednotky. Vyrovnávací vrtule ho usmrtila.
- 10. května 2005 - Na východě Slovenska u Sabinova se zřítil vrtulník Mi-24D. Zahynuli tři členové posádky.