Článek
„Nemělo se to stát. Jestli střílel na Fica nebo na kohokoliv jiného. Je to a bude to prů*er,“ sděluje reportérovi Novinek své obavy z eskalace Pavol Kováč z Lysé pod Makytou.
„I podle střelce byla důvodem politika, a to je úplně špatně,“ říká k motivům činu, z něhož je podezřelý 71letý muž.
„Co kdyby ten samý střelec trefil Michala Šimečku (předseda největší opoziční strany Progresívne Slovensko - pozn. red.)? Hořela by celá Bratislava, protože by za to mohl Fico, jako za vraždu Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové,“ domnívá se.
Zatočit s progresivci, ochranku do dolů. Ficovými příznivci v Handlové cloumá vztek
Středeční střelbu odsoudili i manželé Eva a Peter Beriacovi z Půchova.
„Ať je kdokoliv ve vládě, takové věci se nedělají. Nemá to nic společného s demokracií. Svobodně teď nebudeme moci nic dělat. To abychom se báli, že nás někdo odkrágluje jen za to, že máme jiný názor,“ říká Peter Beriac.
Jeho žena říká, že politické boje v zemi mají dopad i na obyčejné lidi. ,,A ti to vždycky odskáčou nejvíc. Někomu pak nevydrží nervy a takto to dopadá. Je třeba se vrátit k lidskosti, jak politikové, tak prostí lidé,“ přeje si Eva Beriacová.
Většina Novinkami oslovených Slováků střelbu odsoudila a zároveň poukazovala na rozštěpenost slovenské politické scény s tím, že má velký vliv i na samotné občany. Ti už se prý mnohdy nechtějí bavit o politice ani se svými nejbližšími, jsou z ní zklamaní.
„Jeďte vedle do Záriečie, je tam památník naší legendy Milana Rastislava Štefánika, a přečtěte si ta tři slova pod jeho bustou. Kdyby se těmito slovy řídili všichni lidé včetně politiků, nic podobného by se nestalo,“ poukazuje postarší muž z Lysé pod Makytou na památník v nedaleké obci, na němž stojí: „Veriť, milovať, pracovať“.
Lidé v oblasti kolem Púchova mají osobnost Štefánika, jenž byl jedním ze zakladatelů Československa, ve velké úctě a jeho slova pro mnohé nejsou jen souborem písmen.
Jsme jeden národ. Čaputová s Pellegrinim tlumí vášně
Podél slovenských silnic je nyní vidět množství politických billboardů odkazujících na blížící se volby do evropského parlamentu. Řadu z nich se silnými hesly. „Za Evropu bez liberalismu,“ hlásá třeba Andrej Danko s Dagmar Kramplovou z vládní Slovenské národní strany. Další billboard, tentokrát hnutí Republika (dříve Hnutí za demokracii - HZD), zkouší Slováky oslovit přes hrozbu války: „Válka proti Rusku? Zastavme nesmysly z Bruselu!“
A vyhraněné názory lze slyšet i od obyčejných lidí. „Toho chuje střelce bych chytil a zadlábil. Celá opozice dělá v parlamentu jen bordel. Straší lidi. Proč se to stalo? Pro novináře a pro takové, co rozeštvávají národ. Nálada zůstane normální, jako ve Švejkovi. Fico se uzdraví a stoupne na slávě,“ má jasno Jozef Plevák z Lysé pod Makytou.
Jeho výhrady vůči opozici a médiím jako by kopírovaly výpady, jež po atentátu zazněly od některých vládních politiků, naproti tomu třeba prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce ve funkci Peter Pellegrini vyzvali občany i politiky k větší zodpovědnosti a k opuštění bludného kruhu nenávisti.
Sedmnáctiletý Adam z Považské Bystrice považoval v prvních minutách středeční událost za žert. „Nenávist je na Slovensku v celé společnosti. Nejsme schopni se bavit s někým, kdo má jiný názor. Jak z toho ven? Míň rozdělovat společnost a víc se zajímat jeden o druhého,“ říká.