Článek
Na tiskové konferenci představil také velitele slovenské protichemické roty podplukovníka Ladislava Svatíka. Slovenská jednotka bude v Kuvajtu působit v rámci česko - slovenského praporu.
Mezinárodní certifikaci pro nasazení v akci dostala slovenská jednotka minulý týden, kdy její činnost prověřili důstojníci české armády přímo v terénu ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť. Společná jednotka vznikla na základě dohody ministrů obrany ČR a SR a další podrobnosti kolem velení, spojení, logistického, zdravotního a finančního zabezpečení domluvili náčelníci generálních štábů tento víkend.
Veteráni ze Zálivu pomáhali s přípravou
Jak potvrdil Svatík, speciální protichemická jednotka byla ve slovenské armádě zřízena 1. října 2000 a většina dobrovolníků, kteří se účastní akce v Kuvajtu, je v ní cvičena od začátku. "Jak rostlo mezinárodní napětí kolem Iráku, někteří si to rozmysleli. Byli nahrazeni dalšími vojáky, protože zájem o účast v jednotce převyšoval její počet dvojnásobně," uvedl Svatík.
Technické vybavení jednotky je na výborné úrovni a slovenská rota veze sebou také speciální dálkový detektor chemických látek, který vyvinuli v Liptovském Mikuláši. "V jednotce není ani jeden člen československé protichemické jednotky z roku 1991 z akce Pouštní bouře, ale její příslušníci nám při výcviku pomáhali," dodal Svatík.
Svatík strávil v armádě čtvrt století
Velitel slovenské roty sloužil v československé a následně ve slovenské armádě 25 let a považuje akci v Iráku za vrchol své dosavadní kariéry. Na otázku Práva, zda se zná s některým z českých vojáků, Svatík řekl: "Znám jich většinu. Začínal jsem svou profesionální kariéru v Liberci, dva členové české jednotky jsou dokonce mí spolužáci a byli v Pouštní bouři."
Náklady na vyslání slovenské jednotky dosáhly přes 300 miliónů slovenských korun. Přeprava do Kuvajtu stojí 137 miliónů a výstroj jednoho vojáka vyšla na 200 tisíc korun.