Článek
Policejní prezident konstatoval, že policie už nemá k dispozici vyšetřovací spis, a proto se i na základě konzultace s dozorovým prokurátorem rozhodl vyšetřovací tým rozpustit. Podle policejního prezidenta byl na tým „Kuciak“ vyvíjený enormní mediální tlak a situace na Slovensku byla v ohledu k vyšetření případu velmi skeptická.
„Děkuji všem policistům, kteří byli součástí týmu ‚Kuciak‘. Jsem rád, že vražda, která otřásla celým Slovenskem, byla vyšetřena v tak krátkém čase. Nyní je na tahu soud,“ uvedl Lučanský.
V Kuciakově kauze obžalovali čtyři lidi
Původně 82členný vyšetřovací tým byl sestavený z vyšetřovatelů, operativců a analytiků. Vyšetřovací spis má 25tisíc stránek, obsahuje 160 příloh a 40 věcných stop. Členové týmu analyzovali 50 terabajtů dat, jde o data od mobilních operátorů a kamerové záznamy.
Roman Kvasnica, právní zástupce matky zavražděné Martiny Kušnírové, označil rozpuštění týmu „Kuciak“ za předčasné a zmatečné. „Společně totiž přesvědčili rodiny zavražděných i slovenskou veřejnost, že v policii jsou lidé, kteří pracují pro spravedlnost,“ uvedl Kvasnica.
Jeden z obviněných z Kuciakovy vraždy uzavřel dohodu o vině a trestu
Nezařazený poslanec parlamentu a člen výboru pro obranu a bezpečnost Ľubomír Galko požádal výbor, aby krok policie projednal. Na jednání výboru by se měli dostavit ministryně vnitra Denisa Saková a policejní prezident Lučanský.
„Tento vyšetřovací tým by měl být k dispozici soudu a prokuratuře a měl by vyšetřovat všechny související trestní činy, které z dosavadního vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martin Kušnírové vyplynuly,“ uvedl Galko.
Kuciak a Kušnírová byli zavražděni 21. února 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta. Po celé zemi se po vraždě konaly shromáždění Za slušné Slovensko. Postupně odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a policejní prezident Tibor Gašpar. Vládní koalice Směr-sociální demokracie, Slovenská národní strana a strana Most-Híd však pokračovala dál a premiérem se stal Peter Pellegrini (Směr). |