Článek
V Bratislavě zveřejnili jména slovenských vojáků, kteří zahynuli v Iráku: Peter Dinga, Vladimír Simonides a Miroslav Frkáň.
Velitel slovenského kontingentu Karol Navrátil nevyloučil, že smrt slovenských vojáků mohl způsobit i teroristický útok. Oznámila to zpravodajská televize TA3.
Smrt na Kypru
Účastník mírové mise UNFICYP na Kypru zemřel při vystupování z vrtulníku. Nešťastně ho zachytila vrtule.
Muž podlehl těžkým zraněním v tamní nemocnici.
Irák: náhoda?
"Tři příslušníci slovenské ženijní roty dnes spolu se dvěma Poláky a jedním Lotyšem zahynuli v Iráku při plnění úkolů spojených s likvidací min, " novinářům to v Bratislavě potvrdil slovenský ministr obrany Juraj Liška.
Podle něj plnili své povinnosti asi 150 kilometrů od mateřského tábora v Hille. K explozi došlo mezi 7:10 a 7:15 SELČ. Slováci byli opodál a výbuch je zasáhl.
Liška upřesnil, že k výbuchu došlo v sektoru pod ukrajinským velením a všichni zbývající slovenští vojáci jsou jinak v pořádku.
Starý sklad
"Ano, zemřeli tam dva naši lidé," uvedl dříve pro polskou tiskovou agenturu PAP mluvčí polské armády Zdzislaw Gnatowski.
Podle něj výbuch nastal dnes ráno ve městě Suvajráh v provincii Wasit. Ta spadá do vojenského sektoru spravovaného Poláky.
"K nehodě došlo ve starém muničním skladu, který byl vystavěn ještě za režimu Saddáma Husajna," sdělil dále Gnatowski.
Podle polského zpravodaje Radiožurnálu pracovali vojáci na likvidaci zbraní více než dva týdny. Z dosud neznámých příčin měl vybuchnout jeden z naložených automobilů.
Zatím blíže neurčený počet osob byl při explozi zraněn. Na místo ihned vyrazila speciální komise, která má věc prošetřit.
Neshody v číslech
Polská televize TVN24 uvádí, že mrtví a zranění byli součástí speciální jednotky cvičené na vyhledávání a zneškodnění munice, nastražených min.
Televize také tvrdí, národnostní poměr mezi zabitými Lotyši a Slováky je obrácený, tj. že zemřeli 2 Lotyši a 1 Slovák.
Světové agentury se ale po několika desítkách minut shodly - při neštěstí zemřeli 3 občané SR, 2 Poláci a 1 Lotyš.
První mrtví Slováci
Varšava má v oblasti více než dva tisíce vojáků. Během působení v oblasti zahynulo zatím šest příslušníků ozbrojených sil, další čtyři civilisté - jeden byl navíc unesen a stále se pohřešuje.
Pro Slováky i Lotyše jde o první oběti v Iráku z řad jejich občanů. Mluvčí lotyšského ministerstva obrany Uldis Davidovs již dnešní úmrtí vojáka potvrdil.
Úmrtí Slováků v mírových misích:
- 22. 4. 1993: při přestřelce mezi chorvatskou a srbskou stranou byl v bývalé Jugoslávii v rámci sil UNPROFOR zabit rotmistr Igor Rigo
- 27. 10. 1994: těžkým zraněním při selhání hydrauliky zvedacího zařízení podlehl v misi UNPROFOR četař Vladimír Grman
- 31. 5. 1996: v misi UNTAES ve východní Slavonii (Chorvatsko) zemřel po zánětu okostice nadporučík Dušan Chrašč
- 19. 7. 2001: v Makedonii zahynul podplukovník Ľubomír Orsag, když jejich vozidlo najelo poblíž Tetova na minu
- 11. 2. 2002: desátník Vladimír Kollár z Prešova tragicky zahynul při automobilové nehodě v africké Eritreji
- 15. 5. 2002: obětí nehody při otáčení bojového vozidla pěchoty BVP-1 česko-slovenského praporu v Kosovu se stal četař Miroslav Hajdúch
- 8. 6. 2004: tři vojáci zahynuli v Iráku, když vybuchla munice převážená polským vojenským automobilem
- 8.6. 2004: smrt vojáka, účastníka mírové mise UNFICYP na Kypru
Zdroj ČTK
Jak v Polsku, tak na Slovensku začaly ihned zaznívat hlasy, aby země jednotky z Iráku urychleně stáhly.