Článek
Únosci za propuštění Jevíkové požadovali výkupné ve výši milión dolarů (cca 25 mil. Kč).
Není prozatím jasné, zda OPU výkupné zaplatila. V České republice inicioval novinář Jaromír Štětina za její propuštění petici, kterou posléze s prvními 2900 podpisy předal českému prezidentovi Václavu Klausovi.
O Jevíkové jednal na konci října v Moskvě i šéf slovenské diplomacie Eduard Kukan se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. "Ruské úřady na tomto případě pracují. Žádný termín však zatím není možné předpovídat," uvedl tehdy Kukan.
Časté únosy za výkupné
Kavkazský region je oblastí četných únosů za výkupné, jimž jsou vystaveni zejména zahraniční humanitární pracovníci pečující o čečenské uprchlíky.
Únosy mívají na svědomí různé nezákonné ozbrojené skupiny, prosakují ale i indicie, že se na nich podílejí ruské tajné služby s cílem odradit cizince od poukazování na čečenský problém.
Naposledy se o této stopě hovořilo v případě nizozemského pracovníka Lékařů bez hranic Arjana Erkela, který byl v dubnu osvobozen po 20 měsících v zajetí.
Zmizela v květnu
Pracovníci OPU viděli naposledy Jevíkovou 23. května. Žena se poté - i přes varování - rozhodla navštívit své přátele v Ingušsku a Čečensku.
Na domluvenou schůzku na hranici mezi Severní Osetií a Ingušskem už nedorazila. Namísto toho pak v ingušské Nazrani obdrželi její blízcí 1. června textovou zprávu. Mladá žena v ní psala, že ji někdo "vláčí po poli".