Článek
Očekává se, že ceremoniář během korunovace předá královně slonovinové žezlo s holubicí ze 17.století. Stane se tak přesto, že William, princ z Walesu, patří mezi hlasité kritiky obchodu se slonovinou a měl také prohlásit, že by si přál, aby Buckinghamský palác zničil veškerou slonovinu, kterou vlastní.
Rozhodnutí zařadit tento umělecký skvost do programu však nedávno podpořila Rebecca Banika, náčelnice okresu s 18 tisíci obyvateli ze severní Botswany, jež byla v letech 1885 až 1966 britskou kolonií Bečuánsko.
„Kritici slonoviny nechápou její úlohu v ochraně přírody. Pokud královna 6. května bude mít slonovinové žezlo s křížem a vycházkovou hůl s holubicí, budu opravdu hrdá na to, co dělá pro mou komunitu. Podporuje nás jako společenství, které s divokými zvířaty koexistuje,“ řekla britskému listu The Daily Telegraph.
PŘEHLEDNĚ: Korunovace krále Karla III. Britského
Náčelnice dodala, že lidé v jejím okrese sázejí na opatrný a zodpovědný lov divoké zvěře, včetně slonů, kteří se podle ní v jejím regionu přemnožili.
„Lovíme slony. S lovem to není tak, že bychom chtěli zvířata zabíjet bezohledně, jak to popisují kritici, především ochranáři z Evropy. Snižujeme stavy zvířat a zároveň z nich máme ekonomický prospěch,“ řekla.
Zlatníkův majstrštyk
Komentáře náčelnice navazují na nedávnou kritiku afrických občanských ochranářských skupin vůči parlamentnímu návrhu zákona, který zakazuje dovoz loveckých trofejí do Velké Británie. Skupiny tvrdí, že návrh zákona omezí financování místních ochranářských snah a zbaví je pobídek k ochraně divoké přírody.
Buckinghamský palác obhajoval použití žezla tím, že je nevyhnutelné, aby tak rozsáhlá historická sbírka, jako jsou korunovační klenoty, zahrnovala slonovinu.
Žezlo zhotovil královský zlatník sir Robert Vyner pro Marii Beatrici d'Este, zvanou těž Marie Modenská, na její korunovaci v roce 1685 po boku manžela Jakuba II. Od té doby nechybělo na žádné korunovaci královny-chotě.