Článek
"Tři cizinci vytvořili skupinu předstírající boj proti teroristům," řekl ve čtvrtek afghánský ministr vnitra Alí Ahmad Džalálí.
"Jednali ale v rozporu se zákonem," prohlásil o Američanech, které spolu se čtyřmi Afghánci zadrželo afghánské komando při pondělí razii.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher potvrdil, že jde o Američany, kteří však "nebyli zaměstnáni ani podporováni americkou vládou".
Dva z nich identifikoval jako Brenta Bennetta a Jonathana Idemu.
Zajatce bili a věšeli za nohy
List The New York Times (nytimes.com) dnes podotkl, že není jasné, proč proti nim nikdo nezasáhl dříve. Trojice se přitom vydávala za americké agenty a chodila po Kábulu v uniformách a se zbraněmi.
Afghánci našli v jejich sklepním vězení osm zadržovaných mužů, z nichž část byla zavěšena u stropu za nohy a nesla i známky bití.
Mezi vězni byli tři bratři, kteří byli dříve napojeni na stranu Hezbe islámí bývalého komunisty, později muslimského extremisty Gulbuddína Hekmatjára, který byl v polovině 90. let afghánským premiérem, avšak dnes brojí proti nové vládě a americké přítomnosti v zemi.
Dotyční zajatí Afghánci však již podle kábulských vyšetřovatelů pracují pro nový režim, konkrétně nejvyšší soud a ministerstvo zemědělství. Všech osm mužů také bylo prupuštěno.
Komanda možná lákají i peníze
Idema byl podle svých slov v minulosti příslušníkem speciálních sil USA. Před novináři se vydával za bývalého poradce Severní aliance, koalice afghánských sil, která se na podzim 2001 podílela na svržení Tálibánu.
Deník The New York Times ale upozornil, že ve vojenských kruzích působily jeho bojové příhody velmi nevěrohodně a podle BBC před ním nedávno reportéry varovala ambasáda USA v Kábulu.
Za jednu z možných motivací samozvaných bojovníků proti terorismu jsou považovány Washingtonem vypsané odměny - například za informace vedoucí k dopadení Usámy bin Ládina USA nabízejí 25 miliónů dolarů (640 miliónů korun). BBC naznačila, že Idemova skupina nemusela být jediná, která se kvůli tomu do Jižní Asie vydala.