Článek
Podle mluvčího Jukosu Alexandera Šardina omonovci (příslušníci oddílu zvláštního určení ministra vnitra OMON) obsadili ústřední pracoviště a nyní čekají na prokurátora. Zaměstnanci přitom nekladli policistům žádný odpor a nikdo z vedení firmy či jejích právních zástupců nebyl ve firmě přítomen.
Bývalý šéf ropné společnosti Jukos Michail Chodorkovskij je spolu s obchodním partnerem a současně i klíčovým akcionářem Jukosu Platonem Leběděvem souzen za neplacení daní, podvodné jednání a manipulaci s privatizovaným majetkem. Státu prý způsobili škodu přesahující miliardu dolarů. Ještě před rokem přitom byl Jukos nejvíce ceněnou ruskou firmou. [celá zpráva]
Za obviněním nejspíš stojí politika
Celá kauza však není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Advokáti a ochránci lidských práv považují obvinění proti Jukosu a jejímu bývalému šéfovi za politicky motivované. Kreml údajně Chodorkovského trestá za jeho politické ambice a podporu opozičních stran.
Daňové nároky vlády pak vyvolaly podezření, že Kreml chce Jukos dohnat ke krachu. Podle nejnovějšího rozhodnutí soudu totiž firma nesmí nakládat se svými bankovními účty ani prodávat svůj majetek. Nebude tedy mít finance na zaplacení požadované daně. Jukos by přitom byl schopen splnit své závazky za situace, kdy by mohl prodat své jmění.