Článek
Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 za vraždu kanadského turisty v Káthmándú z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil.
Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. V odvolání ovšem jeho obhajoba tvrdí, že soud neměl k odsouzení dostatek důkazů.
Charles Sobhraj se narodil jako nemanželský syn 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu bohatému indickému obchodníkovi a chudé vietnamské ženě. Dvě desítky let si odseděl v indické věznici za několik krádeží. První vraždu spáchal v roce 1972, když z neznámých důvodů ve společnosti nejmenované ženy zavraždil v Indii pákistánského šoféra jménem Habib.
Po 40 letech vychází najevo kuriózní detaily přiznání kanibala Hojera
O rok později na něj byl vydán zatykač, ovšem dopadnout ho bylo úplně něco jiného. Tou dobou byl Sobhraj v Istanbulu a se svým nevlastním bratrem okrádali bohaté zahraniční turisty, když je předtím zdrogovali. Oba byli zatčeni v Řecku, Sobhrajovi se podařilo utéct do Indie, zatímco jeho nevlastní bratr vyfasoval 18letý trest.
Od roku 1975 začalo Sobhrajovo vražedné řádění po celé jihovýchodní Asii. Měl 10 pasů a často se vydával za bohatého obchodníka s drahokamy či drogového dealera. Jeho charizmatické vystupování přesvědčilo řadu turistů, aby mu důvěřovali.
Jeho oběťmi se tak stali nic netušící muži a ženy, kteří toužili po dobrodružství. Modus operandi byl většinou stejný. Společně se svým společníkem Ajayem Chowdhurym oběti otrávili.
Sobhraj se několikrát dostal do vězení, až do roku 2004 to ale nikdy nebylo za vraždu. V roce 1986 se mu podařilo utéct z přísně střeženého dillíského vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.
Později byl chycen na pláži v indickém státě Góa, avšak tvrdil, že eskapádu provedl proto, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění ze 14 vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.
Když byl v únoru 1997 propuštěn, thajské vraždy už byly promlčeny a Sobhraj mohl odletět do Francie, kde byl po krátkém výslechu propuštěn. Poté o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy.