Článek
O rozhodnutí komise v pátek informovala belgická prokuratura. S více než týdenním zpožděním jej poté novinářům potvrdil také mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas.
„Bylo rozhodnuto zbavit imunity vysokého představitele komise. Stalo se tak na základě požadavku belgického žalobce,” poznamenal mluvčí s tím, že krok umožní belgickým úřadům pracovat a nijak nezpochybňuje princip presumpce neviny.
Opakovaný odklad vedl ke spekulacím
Belgičané komisi o rozhodnutí požádali už více než před rokem. Opakovaný odklad rozhodnutí v této věci vedl některá média ke spekulacím, zda zdržování není v první řadě tlakem na Kesslerovu rezignaci.
Tisková služba OLAF v pátek sdělila, že Kessler se obrátí na soud. K takovému kroku má právo, pokud hrozí riziko ohrožení nezávislosti úřadu.
„Jde o bezprecedentní krok, který je ale zásadní pro zajištění nezávislosti a odpovídající práce OLAF,” stojí v prohlášení.
Možné odposlechy
Belgičané chtějí někdejšího italského vyšetřovatele a europoslance vyslechnout kvůli kauze z roku 2012, kdy kvůli údajnému spojení s tabákovým průmyslem musel rezignovat tehdejší eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli. [celá zpráva]
Ten obvinění vznesená OLAF odmítl a obrátil se kvůli tomu na soudy v Belgii. Podle názoru belgických úřadů mohl Kessler při vyšetřování nelegálním způsobem odposlouchávat telefonní hovory.
Evropský úřad proti podvodům vznikl v roce 1999, jeho hlavním cílem je ochrana finančních zájmů Evropské unie.