Hlavní obsah

Šéf americké diplomacie Tillerson dorazil do Číny. Budeme společně tlačit na Kima, řekl

Peking

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson po sobotním jednání se svým čínským protějškem prohlásil, že se s Wang I shodli na společném úsilí přimět severokorejského vůdce Kim Čong-una, aby změnil své dosavadní zaměření na realizaci jaderných a raketových programů. Podle agentury Nová Čína obě strany připravují schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějška Si Ťin-Pchinga.

Foto: Pool, Reuters

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson se vítá se svým čínským protějškem Wangem I během návštěvy Číny.

Článek

Tillerson v sobotu zahájil návštěvu Číny, kde má jednat nejen o kontroverzním severokorejském jaderném a raketovém programu, ale také o americko-čínských obchodních vztazích či o sporné snaze Pekingu převzít kontrolu nad Jihočínským mořem.

„Budeme spolupracovat s cílem zjistit, zda můžeme přesvědčit vládu v Pchjongjangu, aby změnila postoj... a ustoupila od vývoje jaderných zbraní,” citovala šéfa americké diplomacie agentura AFP.

Wang, který rozhovor s Tillersonem označil za „upřímný, pragmatický a produktivní”, podle agentury Reuters poznamenal, že k vyřešení problému kolem Severní Koreje musí být použity výhradně diplomatické prostředky.

Vojenský zásah nevyloučen

Tillersonova návštěva je poslední zastávkou třídenní cesty, kterou ministr zahájil v Japonsku a která pokračovala v Jižní Koreji. Šéf americké diplomacie podle agentury AP v sobotu řekl, že USA usilují o pozitivní vazby založené na politice bez konfrontace a konfliktů a na vzájemném respektu.

V pátek Tillerson v Soulu pohrozil preventivní vojenskou akcí proti Severní Koreji v případě, že by pocit ohrožení její zbrojní aktivitou dosáhl úrovně, že by „bylo nutné jednat”. [celá zpráva]

Wang I minulý týden varoval, že KLDR na jedné straně a Jižní Korea s USA na straně druhé jsou jako dva zrychlující se vlaky, které jedou proti sobě a žádný nejeví zájem uhnout. „Otázka zní: Jsou obě strany skutečně připraveny na čelní srážku?” řekl Wang novinářům. „Naší prioritou je nyní rozsvítit červenou a spustit brzdy u obou vlaků,” dodal.

Podle AP to, že Tillerson nevylučuje případný vojenský zásah, je pro Peking znepokojující. Může se o to více obávat kolapsu severokorejského režimu a přívalu severokorejských uprchlíků do Číny.

Související články

Výběr článků

Načítám