Článek
Atentátník zaútočil ve chvíli, kdy příslušnici milice stáli před kanceláří ve frontě na žold. "Sebevražedný atentátník se odpálil kolem půl deváté (7:30 SELČ) v kanceláři milice Sahwa," řekl agentuře AP představitel ministerstva vnitra a v době, kdy se uvádělo jen devět obětí, uvedl: "Mezi mrtvými je jeden voják a mezi čtyřiceti zraněnými dva."
Jeden z přeživších, dvacetiletý Tajsír Mahsín pro agenturu Reuters uvedl: "Ve třech frontách stálo u hlavní brány vojenské základny přes 85 lidí, kteří čekali na svou výplat, když se k nám přiblížil. Když se ho jeden voják pokusil zastavit, odpálil se."
Podle AFP si atentátník vybral chvíli, kdy milicionáři čekali na výplatu žoldů a shromáždili se před úřadem ve čtvrti Radvaníja. Vmísil se mezi čekající sunnity a pak nálože odpálil. Mezi mrtvými jsou především milicionáři, mezi raněnými dva vojáci.
Sunnitské milice pomohly v roce 2007 americké armádě vytlačit iráckou Al-Káidu a radikální sunnitské teroristy z centra Iráku a z Bagdádu, protože nesouhlasily s jejími metodami. Teroristé útočili nejen na zahraniční a domácí vojsko, ale také na civilisty.
Američany podporované kmenové milice se ale stávaly od počátku častými terči útoků radikálů. V komplikované povolební situace, kdy volby neměly jasného vítěze, je jejich postavení a vztah s armádou obtížný.
Násilností ubývá, politická situace se ale nelepší
Násilností v Iráku sice od roku 2007 ubylo, ale neskončilo zcela. Situaci komplikuje nejistá politická situace, protože Irák nemá od březnových voleb novou vládu. Přitom se americká armáda stahuje do pozadí a stále víc bezpečnostních úkolů přenechává Iráčanům. Do září se její stav sníží z nynějších asi 80 tisíc vojáků na 50 tisíc. Do konce příštího roku se pak mají stáhnout všechny zbývající jednotky.
Atentáty v Iráku po volbách v roce 2010
17. srpen - sebevražedný atentát na rekruty v Bagdádu si vyžádal 47 mrtvých
7. srpen - požár generátoru v Basře má 45 obětí. Spekuluje se, že u ně exoplodvala nálož
18. červenec - sebevražedný atentátník zabil u Bagdádu 43 milicionářů čekajících na žold
7. červenec - přeš čtyřicet obětí útoků na šíitské poutníky v Bagdádu
20. červen - dvojitý sebevražedný atentát za pomocí aut naložených výbušninami u bagdádské banky si vyžádal 26 mrtvých
21. květen - exploze nálože v autě na trhu v Chálisu v provincii Dijála si vyžádala 30 mrtvých
10. květen - série atentátů a přestřelek si vyžádala sto 110 obětí, nejtragičtější byl útok v Híle, kde zemřelo 45 lidí
23. duben - 58 obětí série pumových atentátů v Bagdádu na šíity.
6. duben - při šesti pumových útocích na obytné doby v Bagdádu zahynulo 35 osob
4. duben - 41 obětí trojitého sebevražedného atentátu v diplomatické čtvrti Bagdádu
26. březen - dvě bomby v Chálisu v provincii Dijála zabily 40 lidí
7. březen - v den voleb zahynulo v Iráku 38 lidí
zdroj BBC a ČTK