Článek
„U nás vypukl požár znenadání, úplně bez varování,“ vypráví. Bylo úterý dopoledne místního času, kdy média ještě ani neinformovala o ohnisku v Pacific Palisades. Od rána byl prý krásný, jasný den, který kazil jen velmi silný vítr.
„Náš soused zahlédl, jak z elektrického vedení v úrovni naší zahrady šlehají jiskry, zřejmě došlo ke zkratu. Běžel k nám a začal mlátit na vstupní dveře. Znělo to, jako by je chtěl vyrazit. Domovní zvonek jsme měli vypnutý kvůli malému,“ vysvětluje Tereza, která má kromě dvouleté dcery teprve čtyřměsíčního syna. „Jakmile jsem mu otevřela, zakřičel na mě: Hoří, hoří, utíkejte!“
Instinktivně se otočila směrem k průhledu do zahrady, kde zahlédla plameny o výšce dvoupatrové budovy. Shodou okolností měla po ruce cestovní pasy, které okamžitě popadla. Víc věcí už sbalit nestačila, nestihla si vzít ani telefon. S manželem hned běželi pro děti a k autu, které ten den zrovna čistili, a tak měli vyndané autosedačky. Tereza si proto oba potomky vzala na klín.
Nejobsazovanější Češka v LA Tereza Srbová: Netrápím se kvůli tomu, co nevyšlo
„Celé to netrvalo ani minutu. Rychlost, kterou se oheň šířil, viděná pouhým okem na tom byla nejstrašidelnější. Se vším jsem se rozloučila. Jakmile jsme odjeli, zamrzelo mě jen, že s sebou nemáme snubní prsteny nebo dětská fotoalba. Byli jsme si na sedmdesát osmdesát procent jistí, že požár náš dům spálí,“ popisuje.
Útočiště našli u chůvy jejich dětí, u níž se dozvěděli, že hoří ve zmíněných Pacific Palisades. Terezin muž obratem vyrazil zpět, aby zmonitoroval situaci. Hasiči v helikoptéře mezitím shodili na jejich zahradu bambi vak s vodou a zvládli tamní požár zkrotit. Když se zhruba po hodině od evakuace dozvěděli, že jejich dům stojí, byl to prý pocit podobný výhře v loterii.
Hotely se rázem zaplnily
„Po přibližně čtyřech hodinách nám hasiči dovolili vstoupit do domu, v němž už byla vypnutá elektřina. Na zahradním nábytku jsme viděli propálené skvrny od rozpálených uhlíků a napadlo nás, že by požár mohl znovu vypuknout. To se taky stalo. Naštěstí ho zvládl uhasit manžel spolu se sousedem. Popadla jsem vybavení pro miminko – oblečení, plenky, odsávačku a podobně. Že nám můžou shořet všechny osobní věci, jsme neřešili,“ říká.
Zatímco nejbližší sousedé ve svém domě zůstali a hlídali okolí, Tereza kvůli dětem zamířila do hotelu ve West Hollywoodu, jenž stojí mimo evakuační zóny. Měli opět štěstí, že sehnali volný pokoj. Jakmile se prý rozšířily zprávy o Palisades, všechny hotely v Los Angeles byly do hodiny plně zarezervované.
Během dvou hodin. Časosběrné video ukazuje, jakou rychlostí se šířil oheň kolem Los Angeles
Tereza se nadto spojila se známými z bezpečné čtvrti Hancock Park, kteří jim v případě nouze zajistí střechu nad hlavou, což zatím využít nemuseli.
„Museli jsme hodně improvizovat a být v rozhodnutích flexibilní. V jednu chvíli jsme se chtěli přesunout ke známým v Beverly Hills, o hodinu později nám psali, že i oni musí z domu pryč. Situace se neustále měnila. Nechtěli jsme panikařit, i když vám instinkt velí něco dělat. Utéct, bojovat, cokoliv. V určitých chvílích je ale nejlepší nedělat nic a čekat, jak se situace vyvine. Kvůli dětem se snažíme zůstat v klidu,“ podotýká.
„Měli jsme ohromnou kliku. Cítíme obrovský respekt vůči hasičům a záchranářům, kteří tu dávají všanc své životy, a myslíme na ostatní, kteří takové štěstí jako my neměli,“ dodává.
Souhra silného sucha a větru
Požáry v Los Angeles zapříčinila zvláštní souhra povětrnostních podmínek. Jde o kombinaci nebývalého sucha a silných oblastních větrů zvaných Santa Ana winds, někdy rovněž Devil Winds. Patří mezi takzvané katabatické větry, které vlivem gravitace proudí dolů ze svahů.
Jejich rychlost tento týden zlomila rekord. V nárazech dosahují až 160 km/h, což podle Saffirovy–Simpsonovy stupnice odpovídá druhému stupni neboli extrémně nebezpečnému větru způsobujícímu rozsáhlé škody.
Kvůli požárům odložili oznámení oscarových nominací. V Hollywoodu zavřeli studia a pozastavili natáčení
Leden v Los Angeles je obvykle nejdeštivějším obdobím v roce, kdy průměrný úhrn srážek bývá okolo 80 milimetrů. Letos je však rekordně nízký, spadla pouze dvě procenta průměrných srážek, na což upozornil americký meteorolog a novinář Eric Holthaus v článku pro deník The Guardian. Výrazně však pršelo začátkem loňského roku, což povzbudilo k bujnému růstu vegetaci, jež následně uschla a posloužila požárům jako palivo.
„Tyto požáry jsou zlomovým momentem nejenom pro obyvatele LA. Současně jsou symbolem nové éry komplexní klimatické katastrofy,“ uvedl Holthaus s připomínkou, že k neštěstí soustavně přispívají i vypouštěné skleníkové plyny. Loňské léto navíc bylo celosvětově nejteplejší v historii měření, Kalifornii nevyjímaje.
Jak zmínila Tereza Srbová, v oblasti je nyní úmyslně vypínán proud, aby se kvůli spadlému elektrickému vedení zamezilo dalším možným požárům. Zásadní roli hraje, že v USA na rozdíl kupříkladu od Česka je z valné většiny nataženo vrchní vedení.