Článek
Prezidenti obou zemí se na půdě USA setkají už potřetí, celkově se vidí poosmé, což je rekord v počtu vzájemných schůzek nejvyšších představitelů Ruska a USA. Podle amerického tisku má být na programu jednání především hospodářská spolupráce obou zemí, v politických otázkách bude mít určitě hlavní prostor situace kolem Iráku.
Půjde Rusko do Iráku?
Přestože obě země zaujímaly od začátku v této otázce zásadně odlišné postoje, nyní se jejich názory pomalu sbližují. Zatímco USA - zejména pod tlakem útoků na své vojáky - volají po společné akci více států za účasti OSN - ovšem nadále pod svým velením, Rusko nevyloučilo účast na řešení situace v Iráku, včetně vojenské. Při sobotním setkání s americkými novináři to řekl sám Putin.
"Teoreticky nevylučujeme aktivní účast Ruska na obnově Iráku, včetně účasti našich ozbrojených sil na procesu normalizace. Prakticky však není otázka vyslání ruských vojsk na pořadu dne," zdůraznil prezident.
Američané Putina vítají
Putinův postoj hned také ocenil americký ministr zahraničí Colin Powell, když včera prohlásil, že vyjádření ruského prezidenta pokládá za "povzbuzující" a že "nesporně bude předmětem jednání v Camp Davidu".
Putinův program dále zahrnuje čtvrteční vystoupení na Valném shromáždění OSN a páteční návštěvu newyorské burzy a projev před americkými bankéři a podnikateli. Dokonce se do programu vešla i návštěva benzínové stanice ruské společnosti Lukoil, jež nedávno získala síť čerpadel v USA. Prostí Američané očekávají Putinovu návštěvu se sympatiemi, protože po dlouhé době vnímají nejvyššího ruského představitele jako normálního politika. Ve stejném duchu píše nyní o ruském prezidentovi i americký tisk.