Článek
"Petiční výbor zahájil sbírání podpisů. Pokud se do konce ledna nasbírá potřebných 15 tisíc podpisů, prezident bude kandidovat jako občanský kandidát," řekl kolem osmého hodiny listu Füle. Mluvčí zdůraznil, že Schuster se určitě nebude ucházet o podporu žádné z politických stran. "Tuto možnost vylučuji," dodal.
Za necelé tři hodiny současný prezident slova Füleho dementoval. "Ve věci mé kandidatury ještě není rozhodnuto," uvedl doslova.
Schuster byl zvolen prezidentem v roce 1999 v prvních přímých volbách hlavy státu jako kandidát koaličních stran. Ve druhém kole porazil bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
Pomohou američtí poradci?
Podle deníku Nový čas by měli Schusterovi v kampani pomáhat američtí poradci, kteří vedli kampaň bývalého ruského prezideta Borise Jelcina v roce 1996 a loni pomohli Arnoldu Schwarzeneggerovi do křesla guvernéra Kalifornie.
Mezi těmito poradci by mohli být George Gorton, Dick Dresner a Joe Shumate. Kontakt na zmíněné poradce prý Schusterovi zprostředkoval americký velvyslanec na Slovensku Ronald Weiser. Slovenský prezident se prý ještě nerozhodl, zda tuto nabídku využije.
Američtí poradci totiž nejsou levnou záležitostí. Jelcinův tým za jejich služby zaplatil 250 tisíc dolarů a hradil jim veškeré výlohy. Podle zákona může Schuster na kampaň vynaložit maximálně 4 milióny korun.
Už patnáct uchazečů
Představitele vládních stran ohlášení kandidatury současného prezidenta nepřekvapilo. "Svou kandidaturu prezident ohlásil už dávno - ostrou kritikou vlády. Varuji hlavu státu před zneužitím svých pravomocí. Pokud by totiž spojil termín prezidentských voleb s referendem o předčasných volbách, bylo by to zneužití jeho pravomocí s cílem zvýhodnit sebe," uvedl vládní poslanec Tomáš Galbavý.
Svou kandidaturu v nadcházejících volbách prezidenta oznámilo přes 15 uchazečů. Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) premiéra Mikuláše Dzurindy nominovala na tento post současného ministra zahraničí Eduarda Kukana.
Před časem byl právě Kukan považován za favorita voleb, ale v posledním období začal podle průzkumů svůj náskok ztrácet v důsledku hluboké krize SDKU.
Koaliční Křesťanskodemokratické hnutí postavilo do voleb poslance Františka Mikloška a vládní Aliance nového občana šéfa bratislavského samosprávního kraje bývalého herce Ľuba Romana.
Konfederace národně orientovaných stran podporuje kandidaturu bývalého předsedu parlamentu Ivana Gašparoviče, který má podle průzkumů reálné šance dostat se do druhého kola.
Zatím tajemný Mečiar
Očekává se rovněž kandidatura expremiéra Vladimíra Mečiara. Ten zatím k volbám mlčí. Jeho okolí však o tom, že do boje o post půjde, nepochybuje.
První kolo prezidentských voleb se uskuteční 3. dubna 2004 a případné druhé kolo 17. dubna 2004. Ke zvolení v prvním kole musí kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů. Ve druhém kole postačí prostá většina hlasů.