Hlavní obsah

Saský Cvikov jako první německé město zatrhl reklamu na nábor vojáků

3:27
3:27

Poslechněte si tento článek

Saský Cvikov (Zwickau) se stal prvním městem v Německu, v němž armáda nesmí provádět nábor do svých řad. Rozhodla o tom městská rada s odůvodněním, že Cvikov se musí prezentovat jako tzv. „město míru“.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

S návrhem přišla Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW), levicová strana, která usiluje o zastavení vojenské pomoci Ukrajině a jednání o ukončení konfliktu mezi Kyjevem a Moskvou.

Podle usnesení nelze na městských pozemcích a budovách vyvěšovat žádné reklamy, které by lákaly ke vstupu do armády. Nábor je nepřípustný i na městských akcích, ve školách a také na prostředcích městské hromadné dopravy pak nebude možné vylepovat propagační plakáty bundeswehru.

Městská rada schválila návrh v poměru 24 ku 16 hlasům, čtyři členové se hlasování zdrželi. Předlohu podpořili kromě BSW také zástupci krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).

Spouštěčem akce byla tramvaj vyvedená v maskáčové barvě s logem bundeswehru a nabídkou poradenství k profesní kariéře. Ve Cvikově začala podle televize Mitteldeutscher Rundfunk jezdit loni v říjnu. Kromě toho si armáda nedávno otevřela v centru města náborovou kancelář.

„Tato reklama je zavádějící, protože neodpovídá realitě. Válka není videohra,“ zdůraznil šéf frakce BSW ve cvikovském zastupitelstvu Bernd Rudolph. „Cvikov musí zůstat městem míru,“ dodal.

Křesťanští demokraté (CDU) se pokoušeli předlohu zmírnit tím, že by se bundeswehr musel v reklamě prezentovat jako „ochránce svobodného demokratického řádu“. Mezi zastupiteli CDU ale panovala nejednota, a tak nakonec někteří z nich původní návrh podpořili.

Nikoli ale šéf frakce CDU Michael Luther, podle nějž armáda musí mít možnost zadávat reklamu. „Kdo ji zakazuje, ten chce ve skutečnosti bundeswehr rozpustit,“ zdůraznil.

Sabotáž v německých kasárnách. Někdo kontaminoval vodu

Evropa

Podle deníku Bild se Cvikov , jenž leží asi 50 kilometrů od českých hranic, stal prvním městem, resp. obcí ve Spolkové republice, kde armáda nemůže ve veřejných prostorách provádět nábor. Velení bundeswehru to potvrdilo.

BSW mezitím spřádá další podobné plány. Ve spolkové zemi Braniborsko se v koaliční smlouvě dohodla se sociálními demokraty (SPD) na zákazu náborových akcí ve školách.

Povinná vojenská služba byla v Německu zrušena v roce 2011. V posledních letech se ale bundeswehr potýká s nízkým zájmem o službu a trpí i nedostatkem investic.

Vláda koncem loňského roku z podnětu ministra obrany Borise Pistoriuse schválila návrh zákona, kterým se znovu zavádí vojenský registr. Do něj se budou muset zapsat všichni muži po dosažení 18 let a uvést, zda jsou ochotni vykonávat vojenskou službu.

V Německu se tento měsíc uskuteční předčasné parlamentní volby. Jejich favoritem je křesťanský blok CDU a bavorské CSU. Se vstupem do Spolkového sněmu muže podle průzkumů počítat i BSW.

Německá armáda je před kolapsem, varuje výroční zpráva

Zahraniční

Výběr článků

Načítám