Hlavní obsah

Salvador slíbil z USA přijmout migranty i zločince s americkým občanstvím

4:20
4:20

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Středoamerický Salvador bude na základě dohody se Spojenými státy přijímat deportované migranty všech národností. Rovněž souhlasil, že ve svých věznicích umístí těžké zločince a další lidi vězněné v USA, i když jsou americkými občany. Po jednání se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem to v pondělí řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio. Bukele prohlásil, že Salvador za přijímání amerických vězňů inkasuje poplatek, který bude pro zemi významný.

Foto: Secretaria De Prensa De La Presi, Reuters

Vězni v Salvadoru převáženi do trestaneckého zařízení. Ilustrační foto

Článek

Podle Rubia jde o „bezprecedentní, mimořádnou migrační dohodu v celosvětovém měřítku“. „Nabídl, že udělá totéž i pro nebezpečné zločince, kteří jsou v současné době ve vazbě a odpykávají si trest ve Spojených státech, i když jsou občany USA nebo legálními rezidenty,“ komentoval Rubio Bukeleho nabídku, že Salvador je ochoten přijímat nejen migranty.

Bukele později na síti X dohodu potvrdil a uvedl, že nabídl USA možnost „převést je do zahraničí části jejich vězeňského systému“. Poplatek, který za to Salvador dostane, je podle něho relativně zanedbatelný pro Washington, ale významný pro Salvador, kterému pomůže stabilizovat věznice.

Panama se zalekla Trumpových hrozeb. Memorandum s Čínou o spolupráci už neobnoví

Amerika

Salvador neblaze proslulý vysokou mírou kriminality a přeplněnými věznicemi tak bude z pohledu USA považován za „bezpečnou třetí zemi“, podotkla stanice Sky News. Spekuluje se přitom, že země by mohla být využívána například k deportaci členů venezuelských gangů z USA, pokud si je jejich vlast odmítne převzít zpět.

Pokud jde o deportaci občanů USA, po Rubiově prohlášení americké úřady uvedly, že Trumpova administrativa nemá v současné době nic takového v plánu. Bukeleho nabídku ale označily za význačnou. Americká vláda nemůže legálně deportovat americké občany, pokud neporušili zákon při získávání občanství nebo se nedopustili zrady. Lze tak předpokládat, že jakýkoliv pokus deportovat americké občany by spustil vleklou právní bitvu.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Salvadorský prezident Nayib Bukele a americký ministr zahraničí Marco Rubio

Šéf americké diplomacie vyrazil na turné po latinskoamerických zemích, z nichž některé zatím dávají najevo malou ochotu vyjít vstříc plánu nového prezidenta Donalda Trumpa, který chce z USA deportovat statisíce migrantů. Po Trumpově nátlaku a hrozbách zavedení cel souhlasily s přijímáním svých občanů vyhoštěných z USA Mexiko či Kolumbie.

Salvador je však první zemí, která je ochotna stát se podle plánu Trumpovy vlády „bezpečnou třetí zemí“, kam budou mířit i migranti z jiných států. Země, kterou v posledních letech trápí zločinecké gangy, je podle Rubia ochotna ve svých věznicích umístit odsouzené lidi z amerických věznic, i když budou mít občanství USA.

Věznice pro 40 tisíc trestanců

Trump loni v červenci podle serveru BBC Mundo obvinil salvadorského prezidenta Bukeleho, že jeho vláda „posílá do Spojených států vrahy“.

Podobnou dohodu jako nyní podle stanice CBS News uzavřel Trump se Salvadorem už za svého prvního mandátu, nikdy však nebyla naplněna a jeho nástupce v úřadě Joe Biden ji zrušil. Salvador se k současné dohodě nevyjádřil, napsala agentura Reuters.

V USA nyní žije odhadem asi 11 milionů lidí, kteří nemají k pobytu oprávnění. Z toho více než třetina jsou Mexičani.

Bukele v roce 2022 rozjel velké tažení proti salvadorským gangům, vyhlásil výjimečný stav a za necelé tři měsíce se v zemi zdvojnásobil počet vězňů. Salvador předloni zprovoznil věznici pro 40 000 lidí, která je patrně největším podobným zařízením na světě. Právě tam Bukele nabídl umístit trestance z USA včetně amerických občanů.

Cla USA na mexické a kanadské zboží se pozastavují. Zatím na měsíc

Ekonomika

Související články

Výběr článků

Načítám