Článek
Podle iráckých vládních zdrojů policie v mešitě údajně zadržela kolem 400 až 500 lehce ozbrojených radikálních šíitů, kteří byli připraveni se vzdát. Nebyl prý mezi nimi ale jejich vůdce duchovní Muktada Sadr, který místo zřejmě opustil někdy v průběhu noci.
Ozbrojenci, kteří se v hrobce opevnili a v posledních týdnech odolávali útokům amerických a iráckých provládních jednotek, svatyni údajně zbavili těžkých zbraní.
Sadrův mluvčí Šajbání v Al-Džazíře ale tvrdil, že radikálové jsou stále připraveni se bránit, pokud se policie pokusí posvátného místa zmocnit. Přítomnost irácké policie ve svatyni nemohla potvrdit ani americká armáda.
Agentura Reuters oznamuje, že poblíž mešity stále pokračují boje. Podle očitých svědků po sobě střílejí z automatických zbraní američtí vojáci a Sadrovi stoupenci.
Sadrův zástupce dnes při tradiční modlitbě v Nadžafu nabídl předání mešity nejvyššímu představiteli iráckých šíitů ajatolláhu Alímu Sistánímu, který je nyní v Londýně. Sistání podle agentur nabídku přijal a pověřil delegaci zástupců, aby od radikálů převzali klíče od budovy.
77 mrtvých za 24 hodin
V pátek odpoledne irácké ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo statistiku, podle které nejméně 77 Iráčanů bylo zabito a 70 zraněno při bojích v Nadžafu za předcházejících 24 hodin.
Za stejnou dobu bylo v Bagdádu zabito 13 osob a 107 dalších zraněno. I tam jsou oběti důsledkem střetů mezi šíitskými stoupenci klerika Muktada Sadry a americkými a iráckými vojáky.
Křehký klid
Po noční sérii amerických náletů panuje v Nadžafu od ranních hodin křehký klid.
Bombardování následovalo krátce po varování iráckého premiéra Ajada Alávího radikálním Sadrovým milicím, že mají jen několik hodin na to, aby složili zbraně a opustili mauzoleum imáma Alího. V něm se opevnili.
Další útoky na svatyni se prý neplánují. "Nezaútočíme na Muktadu Sadra," prohlásil Aláví v rozhovoru pro britskou rozhlasovou stanici BBC. "Nadále mu nabízíme olivovou ratolest," dodal.
Sadr dnes vyzval ozbrojence, aby pokračovali v boji.
Červený kříž varuje
Mezinárodní organizace Červený kříž označila situaci civilistů v Nadžafu za kritickou. Dochází jim údajně potraviny a jejich životy ohrožují již několik dní neustávající boje.
"Výsledkem podobných střetů jsou vždy oběti mezi civilisty," konstatoval mluvčí organizace Florian Westphal.
Podle něj neexistují žádné statistiky, zda mrtví a zranění pocházejí "pouze" z řad vojáků. Červený kříž dodal do oblasti za poslední dva týdny tři tuny zdravotního materiálu.