Článek
V 53 ruských regionech vojákům nepřišly slíbené sumy za boje na Ukrajině. S informací přišel server Vjorstka.
Server, který sám sebe charakterizuje jako společenské a politické médium, vytvořené loni na jaře nezávislými novináři „jako rychlá odpověď na zničení ruských médií během války proti Ukrajině“, se ptá, zda snad ruští vojáci „začnou bojovat zadarmo?“.
Nařízení o bezpodmínečném dodržování termínu a výše výplat podepsal ruský prezident Vladimir Putin loni v říjnu, zřejmě i v reakci na útěk statisíců mladých Rusů před zářijovou mobilizací. Tehdy ale zmíněná suma v přepočtu odpovídala přibližně 78 tisícům korun.
Už žádné slabé kusy. Wagnerovci chtějí naverbovat 30 tisíc mužů z posiloven
Teď si vojáci - mobilizovaní i profesionální - stěžují, že jim neplatí - anebo neplatí včas - kromě slibovaných výplat ani příplatky, prémie a sociální dávky, píše Vjorstka. Problém se tento měsíc podle serveru týká 52 regionů v Rusku a také anektovaného Krymu. Na sociálních sítích se ale lze dočíst i stížnosti, že někomu nedorazila výplata i za dva či tři měsíce. Zatímco loni se s problémem potýkali jen jednotlivci, letos už jde o „hromadný problém“.
V komentářích k příspěvkům stěžovatelů se lze dočíst, že ministerstvo obrany posílá výplaty mezi 10. a 20. dnem každého měsíce a že zpoždění mohlo způsobit například převelení do jiné jednotky. Někteří stěžovatelé připouštějí, že peníze nakonec dostali, jiní si dál stěžují na nuly na účtu.
Například Viktorija z Moskvy uvedla, že muže jí zmobilizovali loni na podzim, výplaty přestaly přicházet v lednu. Připouští, že může jít o důsledek zmatků při převelení, ale každopádně je na tom bídně – je zrovna na mateřské se dvěma dcerami ve věku tří let a osmi měsíců. Z 30 tisíc rublů (asi 8500 Kč), které dostává na děti od státu, vypomáhá ještě muži, aby měl na své výdaje.
Darja z Ivanovské oblasti tvrdí, že mobilizovaný manžel nedostává výplatu od února. Když se dovolala do centrální účtárny, dozvěděla se, že muž byl propuštěn z jedné jednotky, ale převelení do jiné ještě nedostal.
„Výplatu jsem šetřil, neutrácel. Pomohl jsem jen matce splatit pár dluhů,“ řekl serveru Andrej, který má kontrakt s armádou. Dříve se výplata pravidelně objevovala na účtu desátého dne v měsíci, ale tentokrát přišlo jen 30 000 rublů. „Od velitele byla jediná odpověď: čekejte. Ale pár lidí tu čeká (na výplatu) už od listopadu,“ dodal.
„Pro lidi z regionů částka 200 tisíc rublů představuje velké peníze. Mnozí takovou sumu vydělají za celý rok,“ objasnil sociolog Dmitrij Lobojko. S velkými výplatami za účast v bojových operacích tito lidé spojují naděje, že se jim podaří kvalitativně změnit život. „Ale teď narazili na realitu,“ dodal.