Článek
V Moskvě nosí lidé květiny k takzvanému Solověckému kameni, památníku obětem velkého teroru ve 30. letech minulého století, který se nachází na Lubjanském náměstí.
Také v Petrohradě vznikla pieta u pomníku věnovaného obětem politických represí.
Pietní místa se začala objevovat i v Kazani, Novosibirsku a Uljanovsku – ve všech třech městech lidé nosí květiny k pomníkům obětem politických represí, píše Novaja gazeta s odkazem na portál RusNews. V Novosibirsku ale už museli přestat, protože policie památníky uzavřela kvůli údajné „bombové hrozbě“.
V Uljanovsku lidé v civilu květiny okamžitě odnášejí a fotí si ty, kteří je přinesli, popisuje Meduza s odvoláním na portál 7×7.
Němcov, Litviněnko, Politkovská, Prigožin, Navalnyj… Mrtvých kritiků Putina už je celý zástup
V Tomsku začali po oznámení smrti Navalného přinášet květiny k památníku nazvanému Kámen smutku. Dorazila i policie.
V Nižním Novgorodu lidé přinesli květiny k památníku novinářky Iriny Slavinové, která se v roce 2020 upálila před pobočkou ministerstva vnitra poté, co policie prohledala její byt. Květiny se objevují také v Bělgorodu nebo Barnaulu, píše Meduza.
„Jeho krev je na tvých rukách, Vovo“
Prokuratura v Moskvě varovala před shromážděními. Začalo se zatýkat. V ruské metropoli zadrželi mladou žen, která měla podle stanice BBC transparent s nápisem „Alexej Navalnyj dnes zemřel“. S nápisem „Kdo je další“ vyšla ven obyvatelka Novosibirsku. O dalším osudu této ženy se stanice nezmiňuje.
V Murmansku podle serveru Ostorožno novosti zadrželi dívku, která vyšla protestovat s transparentem, na němž stálo: „Alexej Navalnyj zabit. Jeho krev je na tvých rukách, Vovo.“ Vova je zdrobnělina křestního jména ruského prezidenta Vladimira Putina.
Navalnyj zemřel v pátek ve 47 letech v trestanecké kolonii v Jamalo-něneckém autonomním okruhu v ruské Ťumenské oblasti, kde si odpykával trest za řadu různých obvinění. List Kommersant uvedl, že zemřel na „krevní sraženinu“.